telefon+90312 219 22 33Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
SORU SOR

LABİOPLASTİ

Vajina veya dış genitalyasından memnun olmayan pek çok kadın karşı cinsle sosyal arkadaşlıklardan kaçabilir. Labioplasti ameliyatı için başvuran kişiler, bu probleminden ötürü evlenemediğini itiraf ederler.
Labioplasti

Labioplasti nedir?

Labioplasti genel olarak iç ve dış dudak operasyonlarının bütününe verilen isimdir. Ancak halk arasında dudak estetiği ya da labioplasti ile kastedilen, daha çok iç dudaklara yapılan cerrahi müdahaledir. Çünkü en sık başvurulan genital estetik cerrahi işlem iç dudaklara yapılan cerrahidir.

Labioplasti ekşi, labioplasti kadınlar kulübü gibi platformlarda sıklıkla sorgulanmaktadır. Bu tür platformlar hasta yorumlarına dayalıdır ve eksik ya da yanlış bilgi içerebilir. Labioplasti Ankara hakkında bu yazımızı okuyabilir, detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Genital Bölge Anatomisi

Vajinanın dışında bulunan genital organların anatomisi, genital estetik operasyonları anlayabilmek için önemlidir. Dış genital organların bütünü vulva olarak adlandırılır. Vulvanın kısımları:

 • Labium minus (iç dudaklar),
 • Labium majus (dış dudaklar),
 • Mons pubis (Venüs tepeciği),
 • Klitoris,
 • Üretra (idrar yolunun çıkışı),
 • Vestibül ve içindeki salgı bezleridir.

Genital Bölge Anatomisi

Dış Genital Organların Görevi

Temelde üç görevleri vardır:

 • Spermin iç organlara ulaşmasını sağlamak,
 • İç genital organları enfeksiyonlardan korumak,
 • Cinsel uyarılma ve doyum sağlamak.

Vajina Dudaklarına Yapılan Cerrahiler

 1. İç dudak estetiği,
 2. Dış dudak estetiği.

olarak ikiye ayrılır.

1- İç Dudak Cerrahisi (Labioplasti)

İç dudak sarkması nedir?

İç dudaklar yıllar içinde, yaşlanma, hormonlar ya da doğumlara bağlı olarak sarkabilir ya da renkleri koyulaşabilir. Bazı kişilerde ise doğuştan iç dudaklar sarkık, büyük ya da asimetrik olabilir. Yani iç dudaklardan biri diğerinden daha büyük ya da sarkık olabilir.

İç dudak sarkması ekşi sözlük ya da iç dudak sarkması kadınlar kulübü gibi platformlarda sıklıkla sorgulanmaktadır. Bu platformlar genellikle hasta yorumlarını içerir. İç dudak sarkması konusunda daha sağlıklı bilgiye bu konuda uzmanlaşmı hekimlerden alabilirsiniz.

İç dudaklar nerededir?

İç dudaklar vajinanın girişinde iki taraflı olarak, içte yer alan yapılardır. Üzeri mukoza ile kaplı ve içi bağ dokuyla ve damarlarla doludur. Ayrıca içinde sıvı salgılayan bezler vardır ve ilişki sırasında kayganlığı sağlar. Bol sayıda sinir ucu içerir ve cinsel ilşki sırasında dokunulma ve basınçla uyarılarak şişerler.

Üstte klitoris üzerinde iki taraftan gelip birleşirler ve prepusyumu oluştururlar. Prepusyum erkekteki sünnet derisinin karşılığı olan ve klitorisi kapatan hassas dokudur. Daha yukarıda bulunan, bikini altında kalan tüylü üçgen bölge mons pubistir.

İki iç dudak arasında bulunan çizgi venüs yarığı, pudendal yarık, vulvar yarık gibi çeşitli isimlerle adlandırılır. İç dudaklar arkada ortada perine ile birleşir. Perine 2-5 cm arasında uzunlukta, anüse kadar uzanan bölümdür.

Dış dudaklar, mons pubis ve perine bölgesi normal cilt dokusu ile kaplıyken, iç dudaklar mukoza adı verilen daha ince ve yüzeyi sürekli salgılarla ıslak tutulan bir doku ile kaplıdır.

Vajinadaki iç dudaklar ne işe yarar?

 • Vajina girişinde bulunan üretra ve klitorisi dış etkilerden korumak.
 • İçlerinde bulunan bezler sayesinde salgı yaparak cinsel ilişkide lubrikasyon (kayganlık) sağlamak.
 • Cinsel ilişki sırasında uyarılma ile kanlanması artıp şişerek açılmak ve ilişkiyi kolaylaştırmak.

İç dudak Sarkması neden olur?

İç dudaklar iki nedenle sarkık ya da büyük olabilir:

 • Yıllar içinde  menopoz sonrası östrojen hormonu azalmasına bağlı dış dudaklar incelebilir. Buna bağlı olarak iç dudaklar ayakta durunca dış dudaklar arasından görünür hale gelebilir.
 • Labia minora hipertrofisi adı verilen nadir durumda doğuştan küçük dudaklar aşırı büyük olabilir.

İç dudak sarkması ameliyatı neden yapılır?

Temelde iç dudak ameliyatı iki nedenle yapılır:

 • Görsel rahatsızlık,
 • Fonksiyonel rahatsızlık.

Bazı kadınlar iç dudaklardaki sarkma ve büyüklük nedeniyle çeşitli sorunlar yaşayabilir. Kimi hastalar bu durumun görüntüsünden rahatsız olurlar. Asimetrik ya da sarkık iç dudakların estetik görünmediğini düşünerek, cinsel yakınlaşmadan kaçınan kişiler olabilir. Bu nedenle iç dudak sarkması evliliğe engel midir? diye sorular bile almaktayız.

Tabii ki her kadının genital bölgesi aynı görünmek zorunda değildir. Ancak bu konuya çok önem veren ve bu nedenle kendine güvenini kaybeden ve cinsellikten kaçınan hastalar, iç dudak cerrahisi için adaydırlar.

Bazı kadınlar mayo, tayt gibi dar giysilerden iç dudakların farkedildiğinden yakınabilir. Bazı kadınlar ise tekrarlayan enfeksiyon ya da koku  gibi şikayetlerle başvurabilir. Kimi kadınlar ise büyük dudakların ilişki sırasında gerilerek acı verdiğinden ya da çamaşırlar içinde kıvrılıp sürtünerek tahriş olduğundan yakınırlar.

Dolayısıyla ikinci grup hasta fonksiyonel olarak dış dudakların büyük olmasından rahatsız olan hasta grubudur.

İç dudak ameliyatı olanlar neden başvurur?

 • Simetri: İç dudakların arasında büyüklük ya da görüntü farkı bazı hastaları rahatsız edebilir. Bu durum tıbben sorun yaratmaz ancak estetik olarak rahatsızlık verebilir.
 • Sarkma: Yaşlanma, hormonal nedenler, doğumlar ya da doğuştan gelen büyüklük nedeniyle sarkma olabilir.
 • Görünümle ilgili diğer endişeler: Mayo, tayt gibi giysilerden göründüğü endişesiyle rahatsızlık.
 • Ağrı ve iritasyon: Tekrarlayan enfeksiyonlar, kaşıntı, tahriş, kanama, cinsel ilişki ya da spor sırasında gerilmeye bağlı ağrı.

İç dudak sarkması ameliyatı (Labioplasti) nasıl yapılır?

İç dudak ameliyatında genel olarak hedeflenen iç dudakların, ayakta dururken venüs yarığından, dış dudakların arasından sarkmayacağı, orantılı, simetrik boyutlara getirilecek şekilde küçültülmesidir.

Bu amaçla üç farklı teknik kullanılabilir:

 • Edge rezeksiyon (trimming) (curvilineer eksizyon),
 • Wedge rezeksiyon,
 • Z-Plasti.

Labioplasti teknikleri: Edge Rezeksiyon ve Wedge Rezeksiyon Labioplasti Teknikleri Z-Plasti

İç dudak sarkması ameliyatı ile klitoris cerrahisi / İç dudak sarkması ile kızlık zarı dikimi aynı anda yapılabilir mi?

İç dudak cerrahisi ile klitoris cerrahisi (hudoplasti) aynı anda yapılarak daha dengeli ve estetik bir görünüm sağlanabilir. Ayrıca arzu eden bekar hastalar için iç dudak sarkması ameliyatı ile aynı anda kızlık zarı onarımı da yapılabilir.

İç dudak sarkması ve dış dudak sarkması ya da Mons Pubis Cerrahisi (pubik lift) aynı anda yapılabilir mi?

Daha dengeli bir görünüm için ihtiyaç varsa iç dudak cerrahisi ile aynı seansta dış dudak sarkması ya da Mons Pubis Cerrahisi aynı anda yapılabilir.

İç dudak sarkması ameliyatı sonrası his kaybı olur mu?

İç dudak sarkması ameliyatı sonrası geçici süre ile his kaybı olabilir. Ancak dokular iyileştikçe uyuşukluk ve his kaybı düzelir.

İç dudak sarkması ameliyatı menopozda yapılabilir mi?

İç dudak sarkması menopozda yapılabilir. Çünkü bazı hastalarda doğuştan sarkma olmasa da, yıllar içinde hormonal nedenlerle sarkma ve renk değişikliği oluşabilir.

İç dudak sarkması ameliyatı bakirelerde yapılabilir mi/ bekarete zarar verir mi?

Bazı genç kızlarda doğuştan iç dudaklar birbirinden farklı boyutta, asimetrik, büyük ya da sarkık olabilir. Bu hastalarda iç dudak sarkması ameliyatı yapılabilir ve bekarete zarar vermez.

İç dudak  (labioplasti) ameliyatını kimler yapar?

İç dudak ameliyatı ağırlıklı olarak genital bölgeye hakim olan ve bu konuda özel eğitim almış bulunan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılır. Ayrıca estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından da yapılabilmektedir.

Labioplasti ameliyatı kaç yaş sınırı vardır?

Etik olarak estetik cerrahi operasyonlar 18 yaşın altındaki hastalara uygulanmamaktadır. Çünkü bu yaş grubundaki hastalar henüz fiziksel gelişimlerini tamamlamamışlardır. Ayrıca psikolojik olarak da vücut imgeleri konusunda aşırı hassas olabilmekte ya da gerçekçi olmayan görsel beklentiler içinde olabilmektedirler. Bu nedenle 18 yaşın altında olan, ebeveynleri ile başvuran hastalara bile 18 yaşına kadar beklemelerini önermek en uygun yaklaşımdır.

İç dudak ameliyatı (Labioplasti) bilgileri gizli tutulur mu?

Özel kliniklerde tüm hasta bilgileri gizli tutulmaktadır. Hasta dosyaları ve bilgileri gerek hastanın kendi yakınları ile gerekse devlet kurumları ile hastanın bilgisi ve izni olmadan asla paylaşılmaz.

İç dudak sarkması ameliyatı (Labioplasti) için anestezi gerekir mi?

Genellikle iç dudak ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Ancak hasta konforu açısından lokal anesteziye ek olarak sedasyon verilebilir. Yani hastalar çeşitli ilaçlar ile anestezi uzmanı tarafından klinik ortamında uyutulabilir.

İç dudak sarkması ameliyatı ne kadar sürer?

Labioplasti ameliyatı ortalama 30 dakika süren cerrahi bir işlemdir. Ek işlemler yapılıyorsa, cerrahi süresi uzayabilir.

İç dudak ameliyatı sonrası pansuman gerekir mi?

Labioplasti sonrası ilk günlerde cerrahi bölgesinde şişlik ve hematom (kan toplanması) oluşumunu azaltmak için aralıklı buz uygulaması önerilebilir. Bu uygulama 20 dakika  sıkı çamaşır üzerinden buz uygulama, 20 dakika ara verme şeklinde olabilir. Ayrıca yatarken kalça altına yastık koyarak yüksekte tutulması da ödem ve şişlik riskini azaltır.

İç dudak (Labioplasti) ameliyatı kaç günde iyileşir? Labioplasti ameliyatı ne zaman iyileşir?

İç dudak ameliyatı dikişleri ortalama bir ayda iyileşir. Yara iyileşmesi bir yıla kadar devam ettiği için, hafif şişlikler hemen düzelmeyebilir.

İç dudak ameliyatı sonrası dikişler alınır mı?

Labioplasti ameliyatında çoğunlukla kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınması gerekmez. Hekiminizin önerdiği kontrol muayenelerine gelmeniz önemlidir.

İç dudak ameliyatı hastanede mi yapılır?

İç dudak ameliyatı (labioplasti) özel hastane ya da özel klinik ortamında yapılabilir.

İç dudak sarkması ameliyatı devlet hastanesinde yapılır mı?

Genellikle kamuya ait hastanelerin yoğunluğu nedeniyle, genital estetik ameliyatları yapılmamaktadır.

İç dudak ameliyatı için hastane yatışı gerekir mi?

İç dudak ameliyatı günübirlik bir cerrahi işlemdir. Yani cerrahi ister özel hastanede, ister özel klinik ortamında yapılmış olsun, hastalar gece yatışı gerekmeden, aynı gün taburcu edilebilir.

İç dudak ameliyatı sonrası aynı gün seyahat edilebilir mi?

İç dudak ameliyatı için şehir dışından başvuran hastalar ameliyat sonrası bir süre istirahat ettikten sonra, karayolu ya da hava yolu ile aynı gün seyahat edebilir.

İç dudak ameliyatı sonrası dinlenmek/rapor gerekir mi?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi iç dudak ameliyatı sonrasında da dinlenmek, yara iyileşmesinin daha iyi olması ve komplikasyon riskini azaltmak açısından önerilir. Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 1 hafta istirahat ve bir ay çeşitli yasaklar anlamına gelir.

İç dudak ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

 • Ayakta duş yapılabilir, ameliyat bölgesinin kuru ve temiz tutulması önerilir,
 • Yüzmek, küvete girmek bir ay süreyle önerilmez,
 • Bir ay süreyle spor ve cinsel faaliyetten uzak durulmalıdır,
 • Bir ay süreyle ağda,epilasyon vb işlem yapılmamalıdır,
 • Bir ay süreyle tampon kullanılamaz.

İç dudak ameliyatı zararları / riskleri var mıdır?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi çeşitli komplikasyon riskleri vardır. Bunlar:

 • Kanama,
 • Enfeksiyon,
 • Hematom,
 • Skar oluşumu(aşırı belirgin yara iyileşmesi),
 • Aşırı küçültme,
 • Yeterince küçültmeme şeklindedir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatı 2024

Labioplasti ameliyatı Ankara fiyatı yapıldığı kliniğe ya da özel hastaneye göre değişebilir. Labioplasti fiyatları 2024 kadınlar kulubü gibi aramalar yapılmaktadır.

Labioplasti Memnun Kalmayanlar

Labioplasti yaptıranlar çoğunlukla iç dudakların, dış dudaklar arasından görünmemesi ve iç çamaşırından rahatsızlık vermemesi gibi beklentilerinin karşılandığını ifade eder. Ancak ameliyat öncesi gerçek dışı beklentileri olan hastalar, ameliyat sonrası hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu nedenle ameliyat öncesi hastalarla detaylı görüşme ve bilgilendirme yapılması önemlidir.

Ameliyatsız Labioplasti

Son yıllarda lazer, radyofrekans, ultrasonografi dalgaları kullanan çeşitli cihazlar ile ameliyatsız labioplasti uygulamaları yapıldığı öne sürülmektedir. Ancak renk açma dışında bu cihazların kullanımının cerrahi ile kıyaslandığı zaman sonuçları yeterince etkili değildir. Lazerle labioplasti yeterli labium küçülmesi ve hedef görünümü sağlayamaz. Lazer labioplasti fiyatı yapıldığı kliniğe göre değişmektedir.

Lazerle labioplasti yaptıranlar arzu edilen sonuca ulaşamamakta ve genellikle cerrahi labioplasti işlemi için tekrar başvurmaktadır.

Vajina İç Dudak Sarkmasına Bitkisel Çözüm

Cerrahi ile kıyaslanabilecek düzeyde etkinliği olan hiçbir krem ya da bitkisel çözüm labiumlar için kullanılamaz.

Vajina iç dudak toparlayıcı krem adı altında piyasada bulunan ürünlerin etkinliği bulunmamaktadır. Bunların hiçbiri FDA ya da Sağlık Bakanlığı onaylı değildir. Aksine bu bölgeye uygulanan bazı ürünlerin çeşitli alerjik reaksiyonlarave renk değişikliğine yol açma riski vardır.

2- Dış Dudak Cerrahisi (Labioplasti)

Labium majuslar (dış dudaklar) nerededir?

Üzeri cilt ve tüyle kaplı, içinde yağ dokusu bulunduran ve iç dudakların iki yanında bulunan yapılardır. Erkeklerde bulunan skrotum (testis etrafındaki doku) eşdeğeridir. Ter ve yağ bezleri içerirler. Bu salgılar cinsel ilişki sırasında kayganlık sağlar. Ergenlik döneminde tüyle kaplanırlar.

Vajinadaki dış dudaklar ne işe yarar?

 • Daha ince ve hassas yapılar olan iç dudaklar, üretra ve klitorisi kaplayarak dış etkilerden korumak.
 • Salgı bezleri ile sıvı salgılayarak cinsel ilişki sırasında kayganlık sağlamak.

Vajina Girişi

İntroitus adı verilen vajina girişini dairesel olarak çevreleyen himen (kızlık zarı) dokusu bulunur. Bu doku mukozadan oluşu ve salgı bezleriyle kaygan ve ıslak tutulur. Üç temel görevi vardır:

 • Cinsel ilişki sırasında penisin girmesi ve spermlerin iç genital organlara ulaşması,
 • Adet kanının dışarı akabilmesi,
 • Normal doğum sırasında bebeğin dışarı çıkması için açıklık sağlanması.

Vajinada dış dudak sarkması nedir?

Yıllara, hormonlara, doğumlara, kilo alıp vermelere bağlı olarak dış dudaklarda sarkma, hacim ve tonus kaybı gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir. Özellikle bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı) sonrası ani kilo verme nedeniyle bu bölgenin cildinde ve mons pubis (venüs tepeciği) cildinde sarkma olabilir.

Dış Dudaklara Yapılan Cerrahi Girişimler

 • Dış dudak küçültme,
 • Dış dudak dolgunlaştırma olarak ikiye ayrılır.

Dış Dudak Küçültme

 • Dış dudak liposuction,
 • Dış dudak wedge rezeksiyon olarak ikiye ayrılır.

Dış dudak sarkması ameliyatı neden yapılır?

Fiziksel ya da görsel rahatsızlık nedeniyle yapılabilir.

 • Dış dudakların çok büyük ya da sarkık olması nedeniyle bazı hastalar spor, yüzme, bisiklet gibi faaliyetlerde fiziksel  rahatsızlık hissedebilir.
 • Bazı hastalar mayo, tayt gibi dar giysilerden dış dudakların göründüğünü düşünerek rahatsız olabilir. Dış dudak büyüklüğüne bağlı bu görünüme deve tırnağı (camel toe) görünümü denir.

Dış dudak sarkması ameliyatı için anestezi gerekir mi?

Dış dudak sarkması ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilir. Bazı hastalarda ek olarak sedasyon, bazı hastalarda ise yapılacak işlemin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir.

Dış dudak ameliyatı riskleri var mıdır?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi çeşitli komplikasyon riskleri vardır. Bunlar:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Hematom
 • Yara açılması (dehisens)
 • Doku nekrozu
 • Skar oluşumu(aşırı belirgin yara iyileşmesi)
 • Aşırı küçültme
 • Yeterince küçültmeme şeklindedir.

Dış dudak sarkması (labioplasti) ameliyatını kimler yapar?

Dış dudak ameliyatı ağırlıklı olarak genital bölgeye hakim olan ve bu konuda özel eğitim almış bulunan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılır. Estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından da yapılabilmektedir.

Dış dudak sarkması ameliyatı ne kadar sürer?

Lokal anestezi altında ortalama 45 dakika süren bir cerrahi işlemdir.

Labioplasti ameliyatı kaç yaş sınırı vardır?

Etik olarak estetik cerrahi operasyonlar 18 yaşın altındaki hastalara uygulanmamaktadır. Çünkü bu yaş grubundaki hastalar henüz fiziksel gelişimlerini tamamlamamışlardır. Ayrıca psikolojik olarak da vücut imgeleri konusunda aşırı hassas olabilmekte ya da gerçekçi olmayan görsel beklentiler içinde olabilmektedirler. Bu nedenle 18 yaşın altında olan, ebeveynleri ile başvuran hastalara bile 18 yaşına kadar beklemelerini önermek en uygun yaklaşımdır.

İç dudak ameliyatı (Labioplasti) bilgileri gizli tutulur mu?

Özel kliniklerde tüm hasta bilgileri gizli tutulmaktadır. Hasta dosyaları ve bilgileri gerek hastanın kendi yakınları ile, gerekse devlet kurumları ile hastanın bilgisi ve izni olmadan asla paylaşılmaz.

Dış dudak ameliyatı sonrası bakım nasıldır?

Dış dudak sarkması ameliyatı sonrası ilk günlerde cerrahi bölgesinde şişlik ve hematom oluşumunu azaltmak için aralıklı buz uygulaması önerilebilir. Bu uygulama 20 dakika sıkı çamaşır (spandex) üzerinden buz uygulama, 20 dakika ara verme şeklinde olabilir. Ayrıca yatarken kalça altına yastık koyarak yüksekte tutulması da ödem ve şişlik riskini azaltır.

Dış dudak ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

 • Ayakta duş yapılabilir, ameliyat bölgesinin kuru ve temiz tutulması önerilir.
 • Yüzmek, küvete girmek bir ay süreyle önerilmez.
 • Bir ay süreyle spor ve cinsel faaliyetten uzak durulmalıdır.
 • Bir ay süreyle ağda, epilasyon vb. işlem yapılmamalıdır.
 • Bir ay süreyle tampon kullanılmaz.

Dış Dudak Ameliyatı sonrası istirahat gerekir mi?

Çoğunlukla bir hafta dinlenmek yeterlidir. Dört ile 6 hafta içerisinde tampon kullanımı, cinsel aktivite, yüzme, spor faaliyetleri tekrar mümkün olur.

Dış dudak ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Dış dudak sarkması ameliyatı sonrası şişlik çoğunlukla 6 haftada iyileşir.Ancak bazı hastalarda, yapılan işleme bağlı olarak bu süre 6 ay ya da daha uzun olabilir.

Dış dudak sarkması ameliyatı sonrası sonuçlar nasıldır?

Genellikle dış dudak ameliyatı sonrası daha sıkı, genç görünümlü ve küçük dış dudaklar hedeflenir. Hastalar ayaktayken dış dudaklarda oluşan sarkmanın giderilmesi sağlanır.

Hacim kaybı olanlarda dolgu maddeleri ile hacim kazandırılırken, tam tersine hacim fazlası olan hastalarda çeşitli tekniklerle küçülme sağlanır. Beraberinde mons pubis cerrahisi de yapılarak daha dengeli ve estetik bir görünüm sağlanabilir.

Dış dudak küçültme nasıl yapılır?

Dış dudak bölgesi iki şekilde küçültülebilir.

 • Liposuction: Yağ aspirasyonuyla dış dudaklar küçültülebilir. Genellikle vücudun basen, kalça, mons pubis, karın gibi diğer bölgelerine yapılan liposuction işlemine eşlik eder.
 • Wedge rezeksiyon: Dış dudaklardan iki taraflı elips şeklinde doku çıkarılarak, kesi bölgesi labium majus ve minus arasındaki doğal cilt katlantısına estetik olarak gizlenir.

Dış dudak dolgunlaştırma nasıl yapılır?

Dış dudaklarda yaşlanma  ya da kilo kaybı sonrası kırışıklık ve tonus kaybı olabilir. Özellikle bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı )sonrası  deriler sarkarak, hacim kaybı yaşanabilir.Bu görüntünün giderilmesi için cerrahiye ek olarak ya da tek başına dolgunlaştırma işlemi yapılabilir.

Dolgu maddesi olarak:

 • Otolog yağ enjeksiyonu-Kişinin vücudunun başka bölgelerinden liposuction ile alınan yağ dokusunun işlemden geçirilerek dış dudaklara enjeksiyonu işlemidir. Sentetik maddelere göre kalıcılığı daha uzun sürer.
 • Sentetik madde enjeksiyonu: Hyaluronik asit ya da kollajen içeren sentetik dolgu maddeleri kullanılabilir. Her iki yöntemde de zaman içerisinde, enjekte edilen madde vücut tarafından emileceği için işlemin tekrarlanması gerekebilir. Ancak kalıcılık süresi yağ enjeksiyonlarında daha fazladır.

Labial puff nedir?

Dış dudakların dolgunlaştırılması amacıyla, topikal olarak uygulanan lokal anestezik krem sonrası, çok ince bir iğne kullanılarak dış dudaklara enjeksiyon yapılması işlemidir. Bunun için kişinin kendi yağı ya da çeşitli farklı materyaller kullanılabilir.

Sculptra Aesthetic isimli hyaluronik asit içeren dolgu maddesi, bölgede bulunan fibroblastların daha fazla kollajen üretmesini de uyardığı için bu amaçla kullanılabilir. Ayrıca Avrupa’da yalnızca genital bölge için üretilen Desirial by Vivacy isimli  hyaluronik asit içeren dolgu maddesi kullanılabilir.

Böylece daha dolgunlaşan dış dudaklar, orta hatta doğru gelerek Barbie vajina Estetiği ile hedeflenen, iç dudakların görünürlüğünü azaltabilir. Yüz enjeksiyonu için tasarlanmış diğer hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri de genital bölge için kullanılabilmektedir.

Vajina dış dudak sarkması egzersizleri nelerdir?

Kegel egzersizi adı verilen ve vajina etrafındaki kasların düzenli olarak kasılıp gevşetilmesi ile güçlendirilmesi amaçlanan egzersizlerini vajinanın sıkılaşmasına katkısı bulunur. Bu egzersizlerin labium majusların  (dış dudakların )sarkmasına katkısı bulunmaz.

Vajina Dış Dudak Sarkması Bitkisel Çözüm

Bu amaçla piyasada bulunan ve bitkisel ürün ya da kozmetik krem olarak pazarlanan çeşitli maddelerin hiçbirinin FDA ya da Sağlık bakanlığı onayı yoktur, bu kremlerin dış dudak sarkmasına etkinliği yoktur. Bu nedenle genital bölgede kullanımları güvenli değildir. Renk değişimi ya da alerjik reaksiyon gibi yan etkileri bulunabilir.

Vajina Dış Dudak Sarkması Ameliyatı Fiyatı 2024

Vajina dış dudak sarkması fiyatı 2024 de yapılan kliniğe göre değişmektedir.

Mons Pubis Cerrahisi (Venüs Tepeciği Gençleştirme)

Venüs tepeciği bikini bölgesinde bulunan tüylerle kaplı üçgen bölgeye verilen isimdir. Bu bölgedeki yağ dokusu kilo almaya ve doğumlara bağlı artabilir. Mayo ya da tayt gibi dar giysilerden şişkinlik yapabilir. Bazı kadınlarda kilo sorunları olmasa da, doğuştan genetik olarak  bu bölge aşırı şişkin ve yağlı olabilir. Abdominoplasti gibi karın yağlarını azaltan işlemlerden sonra pubik bölgedeki yağ fazlalığı göze çarpabilir.

Bu bölgeyi küçültmek için yapılabilecek cerrahi işlemler şunlardır:

 • Liposuction-Mons Liposuction: İşlemi cilt esnekliği iyi olan hastalarda tercih edilebilir. Basen, bacak, karın bölgesine yapılan liposuction işlemine eşlik edebilir.
 • Monsplasti-Pubik Lift Cerrahisi: Bazı hastalarda ciltte esneklik kaybı ve sarkma bulunur. Bu hastalarda liposuction sonrası cilt daha çok sarkabilir, bu nedenle liposuction yerine cerrahi tercih edilir.

Özellikle bariatrik cerrahi  (mide küçültme operasyonu) sonrası bu sarkma ani kilo kaybına bağlı fazla olabilir. Ayrıca doğum sonrası ya da yaşlanmaya bağlı olarak da bu bölgede cilt sarkabilir. Bu hastalar cerrahi olarak sarkan cilt ve yağ dokularının çıkarılması için aday hastalardır.

Elips şeklinde bir kesi yapılarak fazla dokular cerrahi olarak çıkarılır ve sezeryan benzeri küçük bir iz ile iyileşme olur. Bu işlem abdominoplasti (karın germe) işlemi sırasında da yapılabilir.

Mons Pubis (Venüs Tepeciği) ne işe yarar?

Pubik kemik üzerinde bulunan ciltle kaplı bir yağ dokusudur. Ergenlik döneminde hormonların etkisiyle tüylerle kaplanır. Yağ salgılayan salgı bezleri içerir. Bu bezlerin salgıladığı feromon isimli kimyasallar cinsel çekim yaratırlar.

Mons Pubis cerrahisi nasıl / ne zaman iyileşir?

Pubik lift sonrası şişlik ve morarma olması normaldir. Morarma genellikle 2-3 hafta içinde düzelir. Şişlik ise 6 hafta ya da daha uzun sürebilir.

Mons Pubis cerrahisi komplikasyonları nelerdir?

 • Hematom ya da serom oluşumu,
 • Enfeksiyon,
 • Cilt nekrozu,
 • Derin ven trombozu,
 • Pulmoner emboli,
 • Yara açılması gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Kimler pubik lift ameliyatı yaptıramaz?

 • Kalp hastalığı,
 • Şeker hastalığı,
 • Pıhtılaşma bozukluğu,
 • Emboli öyküsü,
 • Obezite sorunu bulunan hastalar için önerilen bir cerrahi değildir.
OP. DR. BURCU SAYGAN KARAMÜRSEL CEVAPLIYOR
 • R
  Ro***

  Fiyat ne kadar

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size telefonla geri dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • Z
  Ze***

  Merhaba mail aracılığıyla labioplasti fiyat bilgisi alabilir miyim?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Sizemail aracılığıyla geri dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • B
  Ba***

  İç dudak küçültme için fiyat bilgisi alabilirmiyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Bize detaylı bilgi için telefonla ulaşabilirsiniz İyi günler

 • Z
  Ze***

  Labioplasti ve vajina daraltma fiyatı nedir.?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size tmail yoluyla geri dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • Z
  Ze***

  Labioplasti ve vajina daraltma fiyatı nedir.?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size mail yoluyla geri dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • K
  Ki***

  Tek dudak için fiyat bilgisi almak istiyorum

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size telefonla geri dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • R
  Ra***

  Hocam bende olmak istiyorum ama korkuyorum bu süreç nasıl ilerliyor görüntü olarak rahatsız oluyorum iç çamaşır giyerken istediklerimi giyemiyorum ne kadar süre düzeliyor normal hayata dönebiliyoruz.

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size mail yoluyla geri dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • H
  Ha***

  labioplasti ücreti ne kadardır ?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Bize detaylı bilgi için telefonla ulaşabilirsiniz ya da arzu ederseniz biz arayabiliriz. İyi günler

 • L
  Le***

  İc dudak amaliyatı Fiyatını öğrenebilir miyim email den bilgilendirin İç lütfen

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Öncelikle sitemize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size mail yoluyla dönüş yapılmıştır.

 • B
  Bu***

  Labioplasti için fiyat bilgisi ve kolay adres öğrenebilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Öncelikle sitemize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size mail yoluyla dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • E
  Ey***

  Labioplasti için bilgi alabilir miyim?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi günler Size en kısa sürede telefonla dönüş yapıyoruz. Burcu Karamürsel

 • S
  So***

  Barbie vajina yönteminin toplam fiyatını öğrenebilir miyim? E mail yolu ile geri dönüş yaparsanız memnun olurum.

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi günler Öncelikle sitemize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Detaylı bilgi için bize telefonla ulaşabilirsiniz . Ancak hangi işlemlere ihtiyacınız olduğuna muayene sonrası karar verebiliriz, böylece daha sağlıklı fiyat bilgisi verebiliriz. Saygılar

 • G
  Ga***

  Meraba hocam bn bundan bi kaç yil önce koye gitmistim yanlislikla eski olan bi ciletle ganiltal bolgemi zorladim kestim cilet cok keskindi iki tarafida ciletti sonra elime yumusak yuvarlak bisey geldi bnde jinekologa gittim fakat jinekolog biseyin yok dedi gozuyle konturol edip kiloteriste bisey yok dedi fakat bn hic bisey hissetmiyorum kndimi kastigim zaman sanirim ordaki sinirler zedelenmis buyuzden kndimi istemsiz kasiyorum ve bundan dolayida kaslarim sinir ve damarlarimda sertleşme oluyo o bolgemdeki sinirler herhangi bi cihazla sinirleri konturol etme gibi bi olanak yokmu beyin oo bolgeyle herhango bi elektirikleme yok tepki yok kiloteriste gitmis olabilir gozle baktiklari icin fark edemiyolardir belki ucu biraz gitmis olabilir ordaki sinirleri baglama gibi bi çözüm yokmu bunla ilgili hangi bolum bakar bilmiyorum oyuzden size yazdim jinekologa gittimde bi sonuc alamadim bnde size yazma gereksimi duydum o yuvarlak kopan sey kiloteristim olabilir ordan hergangi bi parca kopmus olabilir bunu ancak belki bi cihazla bakilirsa anlasilir fakat boyle bi cihaz varmi onu bilmiyorum 24 yasindayim ve bekarim napmam gerek hangi bolume gitmem gerek nerem kesilip koptu onu bile bilmiyorum

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi günler Muayene ile değerlendirme yaptıktan sonra bazı testler yapılabilir. Randevu için bize telefonla ulaşabilirsiniz

 • H
  Hi***

  Merhaba labioplasti için fiyat ogrenebilirmiyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba İlginiz için teşekkürler,bize detaylı bilgi için 312.2192233 ten ulaşabilirsiniz

 • E
  El***

  Merhaba labioplasti işlemi ve beyazlatma için fiyat bilgisi rica edebilir miyim?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba İlginiz için teşekkürler,bize detaylı bilgi için 312.2192233 ten ulaşabilirsiniz

 • A
  As***

  Fiyat nedir?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba İlginiz için teşekkürler,bize detaylı bilgi için 312.2192233 ten ulaşabilirsiniz

 • M
  Mi***

  İç dudak estetiği ve ayrıca beyazlatma için fiyat öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba İlginiz için teşekkürler,bize detaylı bilgi için 312.2192233 ten ulaşabilirsiniz

 • N
  Na***

  labioplasti ameliyatı ücreti öğrenebilir miyim mail veya whatsApp ile dönüş yapabilirsiniz. Teşekkürler

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba İlginiz için teşekkürler,bize detaylı bilgi için 312.2192233 ten ulaşabilirsiniz

 • Ö
  Öz***

  Fiyat ne kadar ve klinik nerede

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba,kliniğimiz Ankara ‘da İlginiz için teşekkürler,bize detaylı bilgi için 312.2192233 ten ulaşabilirsiniz

 • G
  G***

  İyi günler Labioplasti ve beyazlatma işlemi yapıyorsanız ayrı ayrı fiyatlarını alabilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Buradan fiyat bilgisi paylaşamıyoruz ne yazık ki. Size en kısa zamanda ulaşıyoruz.

 • Ö
  Öz***

  Labioplasti ameliyat fiyatı nedir

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi günler,sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler,en kısa zamanda size dönüş yapıyoruz.

 • B
  Be***

  Fiyatı ne ?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi günler,sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler,en kısa zamanda size dönüş yapıyoruz.

 • N
  Na***

  Merhaba labioplasti işlemi için fiyat bilgisi rica edebilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zananda size geri dönüş yapıyoruz.

 • E
  Ec***

  Labioplasti ameliyatı ve genital bölge beyazlatma fiyatı öğrenebilir miyim ayrıca poliklinik Erzurum'da mı?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler.Ankara’dayız. En kısa zananda size geri dönüş yapıyoruz.

 • B
  Be***

  Fiyat nedir

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zananda size geri dönüş yapıyoruz.

 • S
  Se***

  Labioplast ameliyatı ne kadar

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zananda size geri dönüş yapıyoruz.

 • B
  Bu***

  merhaba labiopalsti için fiyat bilgisi alabilirmiyim ?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zamanda size geri dönüş yapıyoruz.

 • N
  Ni***

  Merhaba fiyat bilgisi alabilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zamanda size geri dönüş yapıyoruz.

 • I
  Iş***

  Labioplasti ameliyatı fiyat ogrenebilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler.Fiyat bilgisi için size en kısa zamanda telefon ya da e mail yoluyla geri dönüş yapıyoruz.

 • B
  Br***

  Ameliyat ne kadar ?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler.Fiyat bilgisi için size en kısa zamanda telefon ya da e mail yoluyla geri dönüş yapıyoruz.

 • .
  .***

  Fiyat?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler.Fiyat bilgisi için size en kısa zamanda telefon ya da e mail yoluyla geri dönüş yapıyoruz.

 • S
  Se***

  Merhaba Labioplasti için fiyat bilgisi alabilir miyim?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler.Fiyat bilgisi için size en kısa zamanda telefon ya da e mail yoluyla geri dönüş yapıyoruz.

 • M
  Me***

  Merhaba labioplasti işlemi fiyatını öğrenebilirmiyim?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi günler, Öncelikle sayfamıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler. Telefonla size bilgi için en kısa zamanda dönüş yapıyoruz.

 • B
  Be***

  Merhabalar benim kizim 16 yadinda ve ic dudak sarkmasi var.ameliyat icin yas sınırı varmı ?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler. Telefonla size en kısa zamanda dönüş yapıyoruz.

 • L
  La***

  Labioplasti ücretlerini öğrenebilir miyim? İşlem sonrası aynı gün taburcu olunuyor mu?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle,ilginiz için teşekkürler.Size en kısa sürede detaylı bilgi için dönüş yapıyoruz.

 • K
  Ka***

  Merhaba lapioplasti için Fiyat bilgisi alabilir miyim acaba WhatsApp yada mail ile dönüş yapabilirsiniz

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle,ilginiz için teşekkürler.Size en kısa sürede detaylı bilgi için dönüş yapıyoruz.

 • M
  Me***

  Merhaba labioplasti ameliyat ücretini öğrenebilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle,ilginiz için teşekkürler.Size en kısa sürede detaylı bilgi için dönüş yapıyoruz.

 • K
  Ka***

  Labioplasti fiyat nedir ne şartlarda ameliyat yapılıyor

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Günaydın. Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Size en kısa zamanda telefonla dönüş yapıyoruz.

 • B
  Bu***

  Merhaba labioplasti için fiyat bilgisi alabilir miyim?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Hemen telefonla size dönüş yapıyoruz.Detaylı bilgi ve sorularınız için telefonda görüşmek üzere, iyi günler dileriz.

 • F
  Fi***

  fiyat ne kadar

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Hemen telefonla size dönüş yapıyoruz.Detaylı bilgi ve sorularınız için telefonda görüşmek üzere, iyi günler dileriz.

 • K
  Ka***

  Labioplasti ameliyatı fiyat bilgisi alabilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Hemen telefonla size dönüş yapıyoruz.Detaylı bilgi ve sorularınız için telefonda görüşmek üzere, iyi günler dileriz.

 • G
  Gi***

  Labioplasti ameliyat fiyatını öğrenebilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Hemen telefonla size dönüş yapıyoruz.Detaylı bilgi ve sorularınız için telefonda görüşmek üzere, iyi günler dileriz.

 • Y
  Ya***

  Labioplasti fiyatını öğrenebilir miyim whatsapp üzerinden dönüş yaparsanız sevinirim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Hemen size dönüş yapıyoruz.Detaylı bilgi ve sorularınız için telefonda görüşmek üzere, iyi günler dileriz.

 • M
  Mr***

  Merhabalar ben labioplasti için fiyat bilgisi alabilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Hemen telefonla size dönüş yapıyoruz.Detaylı bilgi ve sorularınız için telefonda görüşmek üzere, iyi günler dileriz.

 • B
  Be***

  lapioplasti için fiyat alabilrmiyim?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Hemen telefonla size dönüş yapıyoruz.Detaylı bilgi ve sorularınız için telefonda görüşmek üzere, iyi günler dileriz.

 • C
  Ca***

  Labioplasti ve diş dudaklara yağ enjekte etme ücretleri nedir öğrenebilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Hemen telefonla size dönüş yapıyoruz.Detaylı bilgi ve sorularınız için telefonda görüşmek üzere, iyi günler dileriz.

 • A
  Ad***

  Merhaba Labioplasti için fiyat bilgisi alabilir miyim?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Günaydın.Size hemen telefonunuzdan dönüş yapıyoruz.İlginiz için teşekkürler.

 • E
  Es***

  Merhaba labioplasti işlemi için fiyat bilgisi rica edebilir miyim? Mail veya WhatsApp ile dönüş yapabilirsiniz. Teşekkürler

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Size fiyat bilgisi için telefonunuzdan dönüş yapıyoruz.İlginiz için teşekkürler.

SORU SOR
SİZDEN GELENLER
İLGİLİ VİDEOLAR
GENİTAL ESTETİK için RANDEVU TALEBİ ve FİYAT ÖĞRENME

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234