telefon+90312 219 22 33Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
SORU SOR

KLİTORİS ESTETİĞİ

Genital estetik yöntemlerinden Klitoris estetiği cerrahisi ile, klitoris etrafındaki cilt katmanlarının çıkarılarak, klitorisin daha duyarlı hale getirilmesi ve böylece, cinsel uyarılmanın daha fazla olması amaçlanır.
Klitoris Estetiği

Klitoris Estetiği Nedir? Tam Olarak Nerededir?

Klitorisin glans (düğme şeklinde ele gelen yapı) ve prepusyum (klitorisi kaplayan cilt) bölümü labiumların üstte birleştiği yerde bulunurken, V şeklindeki kolları (krura) ise labiumların içine doğru derinde vajina girişinin iki yanına uzanır. Dışarıdan dokunarak fark edilebilen kısım yalnızca glans bölümüdür.

Şekil 1 : Genital bölgede klitorisin yerleşimi (yeşil renkle temsil edilmiştir).

Klitoris nasıl uyarılır?

Klitoris erkekteki penisin kadındaki karşılığıdır. Embryolojik kökenleri aynı olduğu için yapıları da benzer.

Klitoris de aynı penis gibi glans, prepusyum, korpus kavernosum ve krus bölümlerinden oluşur. Glans bölgesinde sinir uçları yoğun bir şekilde bulunur. Dokunma, ısı değişikliği ve basınca hassas bir bölgedir. Yeterince uyarı verilirse korpus kavernosum adı verilen damarların yoğun bulunduğu kolları kanla dolarak şişer ve vajina girişi açılır. Aynı zamanda vajinanın kayganlığını sağlayan bezler salgı yapmaya başlar.

Genital Bölgede Klitorisin Yerleşimi

Klitorisin işlevleri nelerdir?

Temelde üç işlevi bulunur:

 • Cinsel ilişki sırasında uyarılarak sertleşmek ve idrar yolunun girişi olan üretrayı mikroplardan koruyacak şekilde kapatmak.
 • Cinsel ilişki sırasında sertleşen V şeklindeki kolları ile vajina girişini iki yana doğru açmak.
 • Cinsel ilişkide yoğun sinir uçlarının uyarılması ile orgazmı sağlamak.

G noktası ile klitoris arasındaki fark nedir?

G noktası(Grafenberg noktası) vajina ön duvarında girişten  birkaç cm içeride bulunan ve sinir uçlarının yoğun bulunduğu bir bölgedir. Her kadında bu bölgenin yeri değişebilir. Kadınlarda vajinal orgazm için bu noktanın uyarılması gerektiğini öne süren yazarlar mevcuttur.

Son dönemde bu konuda yapılmış bir  kadavra çalışmasında üretra girişinden 16.5 mm geride kesecik şeklinde bir yapı olarak tanımlanmıştır. Hatta G noktasının yeterli uyarılması ile kadınlarda da erkeklerdekine benzer ejakülasyon (yani boşalma) olduğu belirtilmektedir.Bu nedenle erkeklerdeki prostat bezinin kadınlardaki karşılığı olduğu iddia edilmiştir.

Bazı kadınlarda boşalma sırasında erkeklerde olduğu gibi üretra yani idrar yolundan bir sıvı gelir.Ancak son yapılan bir çalışma ile, bu sıvının biyokimyasal ve ultrasonografi ile incelemesinde, temelde idrar olduğu, az miktarda prostat salgısı içerdiği anlaşılmıştır.

Klitorisin dışarıdan dokunarak  hissedilebilecek olan kısmı, iç dudakların tepede birleştiği noktada bulunan düğmemsi çıkıntılı sinirlerden zengin dokudur. Oysa ki gerçekte klitorisin derine kadar devam eden kolları ve G noktasını da içeren zengin derin sinir ağı ile ilişkisi düşünüldüğünde, klitoris ve G noktasını ayrı yapılar olarak düşünmek çok bilimsel görünmemektedir.

Bu nedenle klitoral orgazm ve vajinal orgazm diye ayrı tanımlar yapılması da, bilimsel olarak çok doğru değildir. Bu nedenle G noktasının gerçekte ayrı bir anatomik bölge olarak var olmadığını öne süren bazı yazarlar da bulunmaktadır. G noktasının zengin klitoris sinir ağının içinde bir bölge olarak tanımlamışlardır.

Özet olarak gerek klitorisin glans kısmı, gerekse vajina ön duvarında bir kaç cm içeride bulunanve G noktası olarak tanımlanan bölge, dokunulmaya aşırı hassas sinir uçları içerir ve kadınlarda orgazm için önemli bölgelerdir.

Klitoral orgazm nedir?

Yalnızca klitorisin dışarıdan uyarılması yani vajina içine penetrasyon olmasa dahi klitorisin tek başına uyarılması ile gerçekleştiği öne sürülür. Ancak penetrasyon sırasında da klitoris uyarıldığı için vajinal orgazm, klitoral orgazm ayrımları çok bilimsel görünmemektedir.

Klitoris estetiği nedir?

Klitoris üzerinde, her kadında değişken oranda ve kalınlıkta cilt ve mukoza bulunur. Temelde her iki labium minusun uzantısı olan bu cilt katlantıları kalın olursa, bazen görsel olarak rahatsız edici olabilir. Özellikle de labioplasti,yani iç dudakların küçültülmesi için yapılan cerrahi işlem sonrasında,daha dengeli bir görünüm için, klitoris üzerindeki fazla dokunun da alınması gerekebilir.

Bazı kadınlarda ise bu cildin aşırı kalın olması, klitoral uyarılmayı zorlaştırabilir. Gerek görsel(estetik amaçlı),gerekse fonksiyonel (daha kolay klitoral uyarılma ve orgazm için) olarak, klitoris üzerindeki fazla dokuların cerrahi olarak çıkarılması işlemine klitoris estetiği / hudoplasti/hudektomi adı verilir.

Aslında klitoral sünnet olarak da düşünülebilir. Çünkü klitoris glansı üzerinde bulunan fazla dokular, penis üzerindeki prepusyum adı verilen sünnet derisi ile aynı embryolojik kökenden gelmektedir.

Ancak bu cerrahi Afrika ülkelerinde yapılan ilkel kadın sünneti ile karıştırılmamalıdır. Afrika ülkelerinde yapılan işlem, hijyenik olmayan kötü koşullarda klitorise zarar verilmesi ya da klitorisin tamamen alınması işlemidir. İlkel kadın sünneti kadın cinsel hazzını yoketmeye yönelikken, klitoris estetiği kadın cinsel hazzını artırmaya yöneliktir.

Klitoris estetiği (Klitoral hudoplasti) kimlere yapılır? Klitoris estetiği neden yapılır?

Kadınlarda temel genital anatomi aynı olmakla beraber, kadın vulvaları arasında dış görünümleri aaçısından çok büyük farklar bulunabilir. Bu farklar genetik, yaşlanma, hormonlar, çocuk doğurma ve kiloya bağlı olabilir. Klitoris estetiği aşağıdaki nedenlerle yapılabilir:

 • Klitoris üzerinde bulunan fazla doku nedeniyle klitorisin uyarılmasının zor olduğu hastalarda cinsel uyarılmayı ve tatmini artırmak için,
 • Klitoris üzerindeki sarkık,koyu renkli ve fazla kalın ciltten kaynaklı görünümü daha estetik bir görüntüye kavuşturmak için,
 • Labium minusların küçültüldüğü hastalarda, daha orantılı ve estetik bir görünüm sağlamak için,
 • Bazı hastalarda kalın ve kat kat dokular tekrarlayan mantar ve bakteri enfeksiyonları kaynağı olabilmektedir, bu tür enfeksiyonları azaltmak için de cerrahi yapılabilir.

Klitoral hudoplasti nasıl yapılır? Klitoris estetiği nasıl yapılır?

Hudoplasti ameliyatı lokal anestezi altında, genelikle sedasyon eşliğinde yapılır. Klitoris üzerindeki fazla dokular, çizimler sonrası, iç dudaklarla orantılı estetik bir görünüm olacak şekilde çıkarılır. Kendiliğinden eriyen estetik dikişler atılır. İşlem sırasında çok fazla doku alınarak klitoris tamamen açıkta bırakılmamalıdır.

Şekil 2: Hudoplasti Öncesi ve Sonrası Görüntü

Hudoplasti Öncesi ve Sonrası Görüntü

Klitoral hudoplasti cinsel hazzı etkiler mi? Klitoris estetiği cinsel hazzı etkiler mi?

Klitoral hudoplasti cinsel hazzı olumlu yönde etkiler. Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan kalın ve fazla dokular, klitorisin uyarılmasını zorlaştırabilir. Klitorisin uyarılması kadın cinsel siklusunun en önemli parçalarından biridir.

Hem kayganlaşma hem vajinanın açılmasını sağlayan bir dizi olaylar başladıktan sonra, cinsel ilişki ağrısız gerçekleşebilir ve orgazm mümkün olabilir. Ayrıca bazı kadınlar klitorisin görünümünden rahatsız oldukları için, cinsel yakınlaşmadan kaçınma eğiliminde olabilir.

Görünümleriyle ilgili kaygı nedeniyle tam gevşeme ve uyarılma mümkün olmayabilir. Bu nedenle klitoris estetiği dolaylı yoldan da cinsel hazzı olumlu etkiler.

Kliteroplasti ile klitoral hudoplasti arasındaki fark nedir?

Kliteroplasti işlemi, klitoral hipertrofi adı verilen, çeşitli hormonal hastalıklara bağlı olarak klitorisin penis benzeri büyüdüğü hastalarda yapılan cerrahi işlemdir. Klitoris estetiğine göre daha kapsamlı bir cerrahi operasyondur. Klitoral hudoplasti ise estetik ve fonksiyonel amaçla klitoris üzerindeki fazla dokuların alınması işlemidir.

Klitoris büyümesi neden olur?

Klitoris büyümesine sebep olan hormonlar bazen doping amaçlı sporcuların kullandığı erkeklik hormonu ya da böbrek üstü bezinin aşırı çalıştığı durumlarda (konjenital Adrenal Hiperplazi) salgılanan hormonlar olabilir. Ayrıca adrenogenital sendrom adı altında yenidoğanlarda da görülebilmektedir.

Klitoris estetiği bekarete zarar verir mi?

Klitoris estetiği yapılan bölgenin kızlık zarı ile anatomik ilişkisi bulunmaz ve bekarete zarar vermez.

Klitoris estetiği klitorise zarar verir mi?

Klitoris estetiği klitorise zarar vermez. Yalnızca klitoris üzerindeki fazla katlanan, sarkan dokular alınır. Sinir ağları zarar görmediği gibi, daha kolay uyarılabilir hale gelir.

Klitoris estetiği doğum yapmaya engel midir?

Klitoris estetiği yüzeyel bir cerrahi işlemdir. İç genital organlarla ilişkisi yoktur. Hamile kalmaya ya da vajinal doğum yapmaya engel değildir.

Klitoris estetiği anlaşılır mı?

Partneriniz tarafından, iyileşme sonrasında, klitoris estetiği yaptırdığınız anlaşılmaz.

Klitoris estetiği kayıtlara geçer mi?

Özel kliniklerde yapılan her tür muayene ve işlem bilgisi gizlidir. Hastanın izni olmadan hasta yakınlarıyla, devlet kurumları ya da özel kurumlarla bilgiler paylaşılmaz.

Klitoris estetiği için hastane yatışı gerekir mi?

Klitoris estetiği günübirlik yapılabilen bir cerrahi işlemdir. Yani hasta işlem sonrası dinlendikten sonra, aynı gün evine gidebilir.

Klitoris estetiği için anestezi gerekir mi?

Klitoris estetiği lokal anestezi altında ya da anestezi doktoru eşliğinde  sedasyon ve lokal anestezi altında yapılabilir.

Klitoris estetiği zararlı mı? Klitoris estetiği riskleri var mı? Hudoplasti riskleri nelerdir?

 • Şişlik, morarma (normaldir, birkaç günde azalır),
 • Uyuşukluk (normaldir,zamanla azalır),
 • Anesteziye bağlı alerji,
 • Enfeksiyon,
 • Hipertrofik skar oluşumu.

Klitoris estetiği kaç günde iyileşir? Hudoplasti kaç günde iyileşir?

Ortalama birkaç gün içinde ağrı ve şişlik azalır. Dikişler 1 hafta -10 gün içinde erimeye başlar. Cinsel ilişki, yüzme ve spor için genelde 30-45 gün beklemek gerekir.

Hudoplasti devlet hastanesinde yapılır mı? Klitoris estetiği devlet hastanesinde yapılır mı?

Kamuya ait hastanelerde estetik amaçlı genital cerrahi işlemler genelde yapılmamaktadır.

Hudoplasti öncesi hazırlık gerekir mi? Klitoris estetiği öncesi hazırlık gerekir mi?

 • Hastalar arzu ediyorsa, ameliyat öncesi epilasyon ya da jilet ile genital bölge temizliği yapılabilir.
 • Kliniğe gelmeden duş alınması önerilir. Rahat iç çamaşırı ve giysilerle gelinmesi ameliyat sonrası giyinmeyi kolaylaştırır.
 • Sedasyon alacak hastaların en az 6 saat su ve yiyecek tüketmemesi önerilir.
 • Sürekli kullanılan ilaç varsa ameliyat sabahı az suyla alınmalıdır.
 • Aspirin vb. kan sulandırıcı ilaçlar en az 1 hafta önce kesilmelidir.
 • Ameliyat günü sigara içilmemelidir.
 • Kronik bir sağlık sorunu olmayan hastalar için ameliyat öncesi herhangi bir test gerekmez.

Hudoplasti ile labioplasti aynı gün yapılır mı?

Çoğunlukla ihtiyaç bulunan hastalarda ameliyat öncesi muayenede labioplasti ve hudoplasti işleminin aynı anda yapılması önerilmektedir. Genital estetik adayı her hastanın ameliyat öncesi detaylı muayenesi ve bilgilendirilmesi bu nedenle önemlidir.

Hudoplasti  ile vajina daraltma aynı gün yapılır mı?

Eğer vajina daraltma ihtiyacı varsa, ameliyat öncesi muayenede değerlendirilerek, hudoplasti ile aynı seansta yapılması önerilebilir.

Hudoplasti ile kızlık zarı dikimi aynı gün yapılabilir mi?

Eğer hastanın ihtiyacı varsa hudoplasti ve kızlık zarı dikimi aynı anda yapılabilir.

Hudoplasti sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Hudoplasti yaptıranlar ameliyat sonrası aşağıdaki konulara dikkat etmelidir:

 • Klitoris estetiği ameliyatı sonrası, hastalar aspirin dışında her türlü ağrı kesiciyi kullanabilirler.
 • Klitoris estetiği ameliyatı sonrası hastalar 2.gün ayakta duş şeklinde yıkanabilirler. Ancak oturarak yıkanmak, küvette yıkanmak, havuza girmek önerilmemektedir.
 • Spor, bisiklete binmek ve cinsel aktivitede bulunmak da ilk 6 hafta içerisinde önerilmez.
 • Lazer epilasyon, ağda, jilet uygulaması da ilk 6 hafta içerisinde önerilmez.
 • Ameliyat yerinde hafif şişlik ve morarma olması normaldir. Ancak iltihaplı, kötü kokulu bir akıntı ya da çok şiddetli ağrı durumunda bir kontrol gerekir.
 • Operasyon sonrası dikişler kendiliğinden erimektedir alınmasına gerek yoktur.

Hudoplasti sonrası aynı gün seyahat edilebilir mi?

Şehir dışından genital estetik operasyon için başvuran pek çok hastamız bulunmaktadır. Bu hastaların klinikte operasyon sonrası yeterince dinlendikten sonra, kara ya da hava yoluyla aynı gün seyahati mümkündür.

Şehir dışından gelenler aynı gün hudoplasti yaptırabilir mi?

Şehir dışından gelen hastalar, randevu alırken planlama yapıldığı takdirde, ilk değerlendirme muayenesi sonrası aynı gün ameliyat olabilirler.

Klitoris Estetiği Fiyatları 2024

Genellikle kesin klitoris estetiği fiyat bilgisi hastanın muayenesi sonrası verilmektedir. Çünkü telefonda hastanın ihtiyacının ne olduğunu tam olarak anlamak mümkün değildir.

Klitoris Estetiği Yorumları / Hudoplasti Yorumları

Klitoris estetiği yaptıranların yorumları için sitemizde genital estetik hasta yorumları bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

OP. DR. BURCU SAYGAN KARAMÜRSEL CEVAPLIYOR
 • K
  Ka***

  Hocam merhaba iyi günler benim sizlere bir sorum olacaktı 29 günlük bir bebeğim var doğduğundan buyana kilitoris büyük dediler ailecek çok üzüldük çok telaslandik hocam bir kaç kere kan verdik sonuç hep normalin üstünde dediler gittik geldik hep aynı lütfen sonuclarimiza bakabilirmisiniz hocam lütfen hocam

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Çok geçmiş olsun. Genellikle bebeklerin muayenesi çocuk doktorları tarafından yapılıyor.İlk değerlendirmeleri bittikten sonra, ilerleyen yıllarda gerekli olursa biz cerrahi olarak tedavi ediyoruz. Umarım sonuçları iyi gelmiştir. sevgiler

 • F
  Fa***

  Merhaba Hocam ben küçükken kadın sunneti oldum ve dış dudaklarim kesildi ayrıca genital bölgem çok dar ve cinselik giremiyorum hemde klitorisim görünmüyor bir ameliyat yapmak istiyorum bu konuyla ilgili labioplastik ameliyatında yapılıyor mu. Yanı dış dudak ve klitoris yeniden dikmek

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size telefonla geri dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • E
  Ey***

  Merhaba hocam ben 3 yıl önce labioplasti ameliyatı olmuştum. Üst bölgeye müdahale edilmedi. Yani klitoris bölgesi kaldı ve görsel olarak beni rahatsız ediyor. Size gelsem klitorise estetik yaptırabilme şansım var mıdır ?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size mail yoluyla geri dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • T
  Tu***

  Hocam merhabalar kızım doğuştan KAH hastası ve klitoris ameliyatı yapılması gerekiyor. Biz doğduğu günden beri araştırma hastanesine gidiyoruz. Genkort ve astonin kullanıyor aynı zamanda dışarıdan tuz veriyoruz. 11aylık 1yaşında dışarıdan verilen tuzu kesicekler. Sorum şu eğer ki biz bu ameliyatı olursak bizi neler bekliyor ne yapmam gerekiyor ve nelere dikkat etmeliyim. Ve en önemliside bu ameliyatı yapan doktor bulmamız daha mantıklı gibi geliyor ? Yorumunuz düşünceniz benim için çok önemli

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi günler Öncelikle sitemize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.Bebeğinize geçmiş olsun. Size bilgi vermek için telefonla dönüş yapıyoruz.

SORU SOR
SİZDEN GELENLER
İLGİLİ VİDEOLAR
GENİTAL ESTETİK için RANDEVU TALEBİ ve FİYAT ÖĞRENME

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234