telefon+90312 219 22 33Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
SORU SOR

VAJİNA DARALTMA

Vajina daraltma ameliyatı, kadın ve erkekte ilişki sırasında duyarlılık hissini artırılarak cinsel hazzı olumlu yönde etki etmesi için yapılır. Yapılan bir çalışmada genital estetik sonrasında seksüel partnerin tatmini %83 olarak bildirilmiştir.
Vajina Daraltma

Vajina Daraltma Ankara (Vajinoplasti)

Tanım olarak vajinoplasti, vajinası olmadan doğan kız çocuklarına cerrahi olarak barsak mukozası kullanılarak yeni vajina oluşturulması işlemidir.

Halk arasında yerleşmiş bulunan yaygın kullanımı ile vajina daraltma / vajina gençleştirme / vajina sıkılaştırma işlemleri kastedilmektedir.

Vajina daraltma tıbbi olarak ise doğru terminoloji sistosel onarımı/rektosel onarımı ya da sistorektosel onarımı olmalıdır.

Vajina Anatomisi

Şekil 1: Vajina Kesiti ve İç Genital Organlar - Karşıdan Görünüm

Vajina içi akordeon şeklinde esnek mukoza ile kaplı, dışında ise kasların bulunduğu elastik boru şeklinde bir organdır. Vajina duvarında yer alan bezler sıvı salgılayarak kayganlığı ve bölgenin enfeksiyonlara karşı korunması için doğal ortamı sağlar.

Genital Bölge Anatomisi

Vajina duvarı içinde bulunan sinir uçları cinsel haz için gereklidir.

Hatta vajina ön duvarında sinir uçlarının yoğun olarak bulunduğu Grafenberg Noktası (G Noktası) adındaki bölgenin vajinal orgazm işlevinden sorumlu olduğuna dair bazı yayınlar bulunmaktadır.

Vulva ve dış dudaklar vajina girişinde yer alır. Rahim ağzı ise iç tarafta rahim ve vajina arasındaki bağlantıyı sağlar.

Vajina görevleri nelerdir?

 • Cinsel ilişki sırasında spermlerin rahim ağzından rahim içine ulaşmasını ve gebeliği sağlamak,
 • Cinsel ilişki sırasında sıvı salgılayan bezler aracılığı ile kayganlığı sağlamak,
 • Hormonlar aracılığı ile doğal koruyucu bakteri ortamı sağlayarak enfeksiyonları engellemek,
 • Doğum sırasında esneyerek bebeğin dışarı çıkmasını sağlamak,
 • Adet kanının rahimden dışarı akmasını sağlamak.

Vajina girişi tam olarak nerede?

Vajina girişi (introitus) iç dudakların hemen arkasında yer alır. Dairesel halka şeklinde bir mukozal yapı olan kızlık zarı (himen) ile çevrilidir.

Vajina neden genişler? Genital genişleme neden olur?

Vajina genişlemesi genellikle doğumlara bağlı oluşur.

 • Menopoz,
 • Rahim alınma ameliyatı,
 • Sigara kullanımı,
 • Geçirilmiş pelvik cerrahi,
 • Kilo alıp vermek,
 • Yaşlanmak,
 • Kronik karın içi basıncı artıran durumlar (öksürük, obezite vb.),
 • Genetik olarak dokuların gevşek olması, pelvik taban dokuları ve kaslarının güçsüzlüğü.

Cinsel ilişki vajina genişliğine sebep olur mu?

Vajina esnek bir dokudur. Öyle ki doğum sırasında esneyerek bebeğin bile dışarı çıkmasına imkan verir. Benzer durum cinsel ilişki için de geçerlidir. Cinsel ilşki sırasında akordeon yapısındaki vajina duvarları esner, kayganlaşır, ancak cinsel ilişki sonrası vajina eski haline döner.

Vajina genişliğinden cinsel ilişki sayısı anlaşılır mı?

Cinsel ilişki sayısı vajina genişliği ile ilşkilendirilemez ya da jinekolojik muayene ile vajina genişliğine bakılarak, kişinin daha önce kaç kez cinsel ilişkide bulunduğu anlaşılamaz. Aksine cinsel ilişkide bulunurken, kasların kasılıp gevşetilmesi ile kegel egzersizi benzeri etki ile vajina daha çok sıkılaşır.

Normal vajina genişliği ne kadar olmalıdır?

İdeal bir vajina genişliğinden söz etmek doğru değildir. Vajinanın boyu ve genişliği her kadının vücuduyla orantılı olarak değişkendir.

Vajina elastik, esnek bir organ olduğu için cinsel ilişki, doğum durumlarında esneyip sonra eski haline döner. Vajinanın genişliğini belirleyen faktörler kişinin genetik yapısına bağlı, bağ dokusunun güçlü olması ve vajinayı çevreleyen kasların gücüdür. Bu kasların gücünü artırmak ise kegel egzersizi, yoga, pilates gibi pelvik tabanı güçlendiren egzersizlerin düzenli yapılması ile mümkün olur.

 • Sistosel: Vajina ön duvarındaki zayıflık nedeniyle mesanenin sarkması sistosel olarak adlandırılır.
 • Rektosel: Vajina arka duvarındaki zayıflık nedeniyle rektumun sarkması rektosel olarak adlandırılır.

Vajina sarkması, vajinal prolapsus nedir?

Özellikle rahim alınmış hastalarda görülen vajinal apeks / vajinal cuff yani tepe noktasının dışarı doğru sarkması durumudur. Vajinal kubbe sarkması olarak da adlandırılır. Vajina tamamen içi dışına çıkmış bir görünümde olabilir.

Vajina genişlemesi nasıl anlaşılır? Genital bölge yırtılması nedir?

Vajinada genişlik hissi bazı hastalarda doğum sonrası gelişebilmektedir. Özellikle zor ve tekrarlayan vajinal doğumlardan sonra, vajinada genişleme ve kaslarda yırtıklar oluşabilmekte, eğer epizyotomi açıldıysa, buna bağlı hoş görünmeyen yara iyileşmesi bulunabilmektedir. Ayrıca bazı hastalar vajinadan gaz kaçırma şikayetiyle başvurabilirler.

Yine cinsel ilişki sırasında partnerinin ya da kendisinin, bu bolluk ve genital genişlik nedeniyle his ve doyumlarında bir azalma olduğunu ifade eden hastalar da bulunmaktadır.

Doğum sonrası bazı hastalarda, dokulardaki zayıflama ve sarkmaya bağlı olarak sistosel (vajina ön duvarında mesanenin sarkması / fıtıklaşması) ya da rektosel (vajina arka duvarında rektumun sarkması / fıtıklaşması) gelişebilmektedir.

Hatta bunlara bağlı olarak, öksürme, hapşurma, gülme, spor, zıplama sırasında oluşan basınçla istemsiz idrar kaçırma sorunu bulunabilir. Ya da rektosel ve sfinkter kaslarındaki yırtıklar sonrası büyük abdesti kontrol edememe gibi sorunlar da bulunabilir. Normal doğumdan sonra vajina sıkılığını sağlamak için Kegel egzersizlerine başvurulabilir.

Bazı doğum yapmamış hastalar da yapısal olarak vajinal genişlikten şikayet edebilirler. Bu genetik olarak dokuların yapısının daha elastik ve zayıf olmasından kaynaklanan bir durum olabilir. Hastaların bir kısmı vajinada organ sarkmalarına bağlı bir dolgunluk hissi ya da ellerine gelen kitle hissiyle başvurabilir.

Bazılarının vajinadan istemsiz gaz, gayta ya da idrar kaçırma problemi vardır. Bir kısım hasta ise, cinsel ilişki sırasında, vajinanın geniş olduğunu hissederek, cinsel hazzın azaldığını ifade eder.

Vajinal genişlik nasıl geçer? Genital genişlik nasıl geçer?

Başlangıç aşamasında düzenli uygulanan kegel egzersizleri, vajina daraltma egzersizleri, vajinal sıkılaştırıcı egzersizler vajinal genişliği önlemede yardımcı olabilir. Kegel egzersizleri vajina etrafındaki kasların düzenli olarak kasılıp gevşetilmesine dayalıdır. Ne kadar düzenli ve sık tekrarlanırsa, o kadar etkili olur. Ancak belli bir seviyenin üzerindeki vajinal genişlik için en etkili tedavi yöntemi cerrahi daraltma işlemidir.

Doğum kesisi izi estetik düzeltilebilir mi?

Doğum kesisi izi genellikle perinede yer alır, yani vajina arkasında anüs ile arasında bulunan boşlukta dışarıdan görülebilen kötü iyileşmiş yara dokusu bulunabilir. Ayrıca bu bölgede hormonlara bağlı renk değişiklikleri de olabilir. Bunların tamamı vajinoplasti ve perineoplasti işlemi sırasında estetik olarak düzeltilebilir.

Vajinoplasti Ankara

Vajinoplasti kimlere yapılır?

Vajinada organ sarkması hissi, ellerine gelen kitle şikayeti, istemsiz idrar, gaz ya da gayta kaçırma sorunu ve cinsel ilişkide genişlik  hissi ve doyum azlığı şikayeti olan, doğum dikişleri kötü iyileşmiş hasta grupları için Ankara ilinde vajinoplasti operasyonu ile, vajinadaki anatomik bozukluk ve genişlik düzeltilebilir.

Bu tür cerrahi sonrası gerek cinsel hayatta doyum artışı, gerekse kişinin kendine olan güveninde artış gözlemlenir. Vajinal sıkılaşma sonrası gerek erkek, gerekse kadında duyarlılık artışı ve his kaybı sorununda düzelme olur.

Anorgazmi (orgazm olamama) sorunu varsa bunda düzelme gözlenebilir. Ancak orgazm yalnızca fonksiyonel değil aynı zamanda psikolojik bir işlevdir. Bu nedenle eğer hastanın orgazm olamama sorunu varsa, ek cinsel terapi gerekebilir. Ayrıca gaz, gayta, idrar kaçırma sorunları varsa cerrahi sonrası düzelir.

Vajina daraltma ne işe yarar?

 • Sistosel varsa,onarılarak idrar kaçırma sorunlarının çözülmesi,
 • Rektosel varsa onarılarak gaz, gayta sorunlarının düzeltilmesi,
 • Cinsel doyum artışı,
 • Doğuma bağlı kötü iyileşmiş yırtık ve dikişlerin düzeltilmesi,
 • Dışarı sarkan organlara bağlı ağrıların düzelmesi.

Vajinoplasti nedir? Vajinoplasti nasıl yapılır?

Cerrahi vajina daraltma yöntemi, anestezi uzmanı tarafından uygulanan sedasyon altında, eş zamanlı lokal anestezi ile uygulanmaktadır.

Cerrahi sırasında vajina ön ve arka duvarından üçgen şeklinde dokular çıkarılarak, vajina mukozası daraltılır. Aynı zamanda, vajinayı çevreleyen levator ani kasına da sıkılaştırıcı derin dikişler uygulanarak, sıkılaşma ve darlığın uzun süreli kalıcı olması sağlanır. Ayrıca eşlik eden idrar ya da gaz, gayta kaçırma sorunları varsa, bu sorunlara da aynı cerrahi sırasında müdahele edilebilmektedir. Özellikle idrar kaçırma tedavisi ilgili bölüme daha detaylı olarak web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Vajinoplasti sırasında vajinanın ne kadar daraltılacağı, hekimin tecrübesiyle belirlediği bir konudur. Burada önemli olan, optimum bir vajinal genişliğin sağlanmasıdır. Ayrıca vajina esnek bir organ olduğu için yıllar içerisinde küçük bir miktar da olsa esneme olacağı gözönüne alınmalıdır.

Cerrahi sırasında eş zamanlı olarak perine olarak adlandırılan, vajina ve anüs arasında bulunan dokuya da müdahele edilebilmektedir (Perineoplasti). Bu şekilde gerek doğum sırasında uygulanan epizyotomiye bağlı kötü iyileşen yaralar düzeltilebilir gerekse burada bulunan koyu renkli, hoş olmayan dokular çıkarılabilir.

Eğer hastanın gereksinimi varsa, eş zamanlı olarak labioplasti, klitoral hood rezeksiyonu (hudoplasti) gibi diğer cerrahi işlemler de uygulanabilmektedir. Vajinoplasti ameliyatı sonrası bazı hastalarda, cerrah tarafından vajina içerisine tampon yerleştirilmesi gerekebilmektedir. Bu tampon 1 ya da 2 gün içerisindeki kontrol muayenesinde basitçe vajinadan alınmaktadır.

Vajinoplasti için anestezi gerekir mi?

Genellikle lokal anestezi altında sedasyonla ya da genel anestezi altında yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu nedenle anestezi uzmanı işlem sırasında eşlik eder. Böylece hasta güvenliği ve konforu artırılır.

Vajina daraltma ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat süresi ortalama yarım saat ile bir saat arasında değişmektedir. Sedasyon eşliğinde yapıldığı için, uyandıktan sonra hastanın bir süre dinlenmesi gerekir. Çoğu hastada günübirlik cerrahi bir işlem olarak uygulanmaktadır. Şehir dışından gelen hastalar arzu ederse aynı gün evlerine dönebilmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatı Yapan Hastaneler

Vajina daraltma operasyonu özel klinik ya da özel hastanelerde yapılabilmektedir. Ameliyatı yapacak olan hekim bu konuda sizi yönlendirecektir. Özellikle idrar kaçırma sorunu ön planda olan hastalar için, ek cerrahi işlemler gerekebileceğinden, hastane ortamı tercih edilebilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Doktor Seçimi

Vajina daraltma ameliyatı genital estetik konusunda uzmanlaşmış kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı için hastane yatışı gerekir mi?

Vajina daraltma ameliyatı özel klinik ortamında yapılabilir ve hastalar aynı gün evlerine gidebilir.

Vajinoplasti devlet hastanesinde yapılır mı?

Eğer hastanın idrar kaçırma, gayta kaçırma gibi tıbbi sorunlara bağlı ameliyat edilmesi gerekiyorsa, sosyal güvence kapsamında kamu hastanesinde ameliyatı yapılabilir. Ancak estetik amaçlı işlemler kamu hastanelerinde genellikle yapılmaz.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası seyahat edilebilir mi?

Vajina daraltma ameliyatı için şehir dışından başvuran  çok sayıda hastamız bulunmaktadır. Bu hastalar ameliyat sonrası bir süre klinik ortamında istirahat ettikten sonra  aynı gün kara ya da hava yolu ile seyahat edebilir.

Vajina daraltma operasyonu sonrası doğum yapılabilir mi?

Vajina daraltma ameliyatı normal doğum yapmaya engel değildir. Vajina esnek bir organ olduğu için doğum sırasında esneyerek bebeğin çıkışı mümkün olur. Doğumda bazen yırtılmalar olabileceği için, vajina daraltma işlemi  doğum sonrası tekrar gerekebilir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Vajina daraltma ameliyatı sonrası, hastalar aspirin dışında her türlü ağrı kesiciyi kullanabilirler.
 • Cerrahi öncesi ve sonrası birkaç gün süreyle, R1, R2 şeklinde yani daha sıvı gıdalarla (çorba, komposto, püre, meyve suyu, süt vb.) beslenmeleri uygun olur.
 • Vajinoplasti ameliyatı sonrası hastalar ayakta duş şeklinde yıkanabilirler. Ancak oturarak yıkanmak, küvette yıkanmak, havuza girmek önerilmemektedir.
 • Spor yapmak, bisiklete binmek ve cinsel aktivitede bulunmak da ilk 6 hafta içerisinde önerilmez.
 • Lazer epilasyon, ağda, jilet uygulaması da ilk 6 hafta içerisinde önerilmez.
 • Vajinoplasti sonrası kanlı, sulu akıntılar olması normaldir. Ancak iltihaplı, kötü kokulu bir akıntı ya da çok şiddetli ağrı durumunda bir kontrol gerekir.
 • Operasyon sonrası dikişler kendiliğinden erimektedir alınmasına gerek yoktur.

Vajinoplasti ne zaman iyileşir? Vajina daraltma ameliyatı kaç günde iyileşir?

Ortalama 1 hafta içinde ağrılar azalır ve dikişler erimeye başlar.Ancak cinsel ilişki ve spor, yüzme gibi faaliyetler için ortalama 4-6 hafta süre geçmesi beklenmelidir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası ne zaman ilişkiye girilebilir?

Operasyon sonrası genellikle doktorunuz tarafından en az bir kontrol muayenesi yapılarak iyileşme değerlendirilir. İlk cinsel ilişki ortalama 6 hafta içerisinde gerçekleşebilir. Genellikle çiftler cerrahi sonrası cinsel doyumlarının arttığını ifade eder. Bazı hastalar operasyon sonrası ilk cinsel ilişkilerinin daha ağrılı olduğunu hissedebilir.

Vajina daraltma ameliyatı belli olur mu?

İyileşme tamamlandıktan sonra hastanın cinsel partnerinin ameliyat olduğunu anlaması mümkün değildir.

Vajina daraltma ameliyatı ağrılı olur mu?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası, özellikle etkili daraltılma yapılan ve kaslara dikiş konulan hastalarda ağrı olması normalde. Kişinin bünyesine göre değişmekle beraber en fazla 1 hafta sürer. Dinlenerek ve ağrı kesicilerle bu süre daha rahat geçirilebilir.

Vajina daraltma ameliyatı doğum yapmayanlar için uygun mudur?

Doğum yapmamış kişilerde de genetik nedenler, geçirilmiş operasyonlar vb nedenlerle vajinada genişleme varsa, vajina daraltma işlemi yapılabilir.

Adet döneminde vajina daraltma yapılabilir mi?

Tıbbi bir engel bulunmaz. Hastanın daha rahat hissetmesi ve hijyeni daha kolay sağlayabilmek açısından, cerrahi işlemin adet değilken yapılması tercih edilir.

Vajina daraltma ameliyatından sonra kanama olur mu?

Vajina daraltma ameliyatından sonra az miktarda kanama ve kanlı akıntılar olması normaldir. Çok yoğun kanama olması durumunda ameliyatı yapan hekimle iletişime geçilmelidir.

Vajina daraltma ameliyatından kaç gün sonra işe başlanabilir?

Bu süre kişiden kişiye, işinin fiziksel gereksinimlerine ve yapılan operasyonun tekniğine göre değişmekle beraber, ortalama 1 hafta istirahat süresi gerekebilir.

Şehir dışından gelen hastalar aynı gün ameliyat olabilir mi?

Şehir dışından gelen hastalar gelmeden ameliyat randevusu alırlarsa, ilk değerlendirme muayenesini takiben aynı gün ameliyat olabilir.

Ameliyat öncesi herhangi bir test gerekli mi?

Ameliyat olacak hastanın ek bir sağlık sorunu yoksa, ameliyat öncesi herhangi bir test yaptırmadan başvuruda bulunabilir.

Ameliyat öncesi herhangi bir hazırlık gerekli mi?

Ameliyat öncesi bir kaç gün daha kolay sindirilebilen sıvı gıdalarla beslenilmesi ve bol su içilmesi önerilir. Sürekli kullanılan ilaçlar varsa, bunlar ameliyat öncesi az suyla alınabilir. Aspirin ve benzeri ilaç kullanılması önerilmez. Ameliyat öncesi sigara içilmemeli. En az 6 saat su ve yiyecek tüketilmemiş olmalıdır.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası dikiş izi kalır mı?

Vajina ameliyatı dikişlerinin çoğu vajina içindedir ve görünmez. Perinede bulunan dikişler ise estetik olduğu için, belirgin iz kalmaz.

Vajina daraltma ameliyatı ile labioplasti / hudoplasti aynı gün yapılabilir mi?

İhtiyacı olan hastalarda vajina daraltma operasyonu ve iç ya da dış dudaklara ya da klitorise yönelik cerrahi işlem aynı seansta yapılabilir.

Vajina daraltma ameliyatı ile kızlık zarı onarımı aynı gün yapılabilir mi?

İhtiyacı olan hastalarda vajina daraltma işlemi ile kızlık zarı onarımı aynı seansta yapılabilir.

Vajina daraltma ameliyatından sonra vajina yeniden genişleyebilir mi?

Vajina daraltma ameliyatından sonra vajinal doğum yapan hastalarda vajina yeniden genişleyebilir. Gerek doğum sonrası gerek vajina daraltma sonrası kegel egzersizleri yapılarak, vajinayı çevreleyen kasların sıkılığının korunması mümkündür.

Vajina daraltma ameliyatı yeniden yapılabilir mi?

Doğum ya da başka nedenle vajina tekrar genişlerse, teknik olarak tekrar vajina daraltma operasyonu yapılması mümkündür.

Vajina daraltma ameliyatı evlenmeden ne kadar önce yapılabilir?

Vajina daraltma ameliyatı evlilikten en az 4-6 hafta önce yapılabilir.

Vajinoplasti riskleri nelerdir?

Ameliyat sonrası ilk hafta ağrı ve sızıntı şeklinde kanama olabilir. Genellikle tecrübeli hekimler tarafından uygulandığı ve hastalar doktorları tarafından yapılan önerilere uyduğu takdirde, cerrahi sonrası komplikasyon riski son derece düşüktür.

 • Enfeksiyon,
 • Kanama
 • İdrar yapamama
 • Çevre organ (mesane, rektum vb.) yaralanmaları ve buna bağlı fistüller olabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Doğru Yapılmazsa

Bazı hastalarda vajina çok aşırı daraltılmış olabilir. Yani perine bölgesi vajina girişini aşırı daraltacak şekilde yukarı alınmış olabilir. Bu durum hastanın cinsel ilişkiye girmesini zorlaştırabilir ya da cinsel  ilişki çok ağrılı olabilir.

Vajina Daraltma Egzersizleri

Vajina etrafında bulunan PC kasları, çizgili kaslar olduğu için, bu kasların egzersizlerle çalıştırılması ve güçlendirilmesi mümkündür. Bu egzersizlere Kegel egzersizi adı verilmektedir. Bu kasları hastalar en kolay idrar yaparken, idrarını tutmaya çalıştığı sırada hissedebilir.

İdrarı tutarken bu kaslar kasılır, idrarı yaparken ise kaslar gevşer. Kasların bu şekilde her gün düzenli olarak 50-100 kere kasılıp gevşetilmesi ile vajinada bir miktar sıkılaşma sağlanabilir.

Bu egzersizler aynı zamanda, pelvik tabanda gevşemeye bağlı idrar kaçırma sorunu olan hastalarda da bir miktar düzelme sağlayabilir. Bu tür egzersizlerin sonuçlarını çok kısa sürede almak mümkün olmayabilir. Ayrıca etkinliği de hafif vakalarda daha fazladır. Sarkma ve genişliğin çok olduğu vakalarda, cerrahi yöntem kadar etkili olmayabilir.

Ameliyatsız vajina daraltma mümkün müdür?

Alternatif olarak günümüzde lazer, radiofrekans ya da ultrasonografi dalgaları gibi enerji yöntemleri kullanılarak vajina sıkılaştırma yapılabilmektedir. Özellikle cerrahinin getirdiği işten uzak kalma ve ameliyat sonrası ağrı, kanama benzeri durumları yaşamak istemeyen hastalar, cerrahi olmayan yöntemleri tercih etmektedir.

Lazerle Vajina Daraltma

Son yıllarda, cerrahi vajina daraltma yöntemine bir alternatif olarak geliştirilmiştir. Herhangi cerrahi bir kesi ya da dikiş kullanılmadığı için bazı hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Vajina içine bir prob (vajina daraltma aparatı) yardımıyla uygulanan lazer ışınları ile  yaklaşık 3 mm derinliğe kadar dokular ısıtılarak, burada, bağ dokusu içinde bulunan kollajen ve fibroblastların aktive edilmesine ve bu şekilde bağ dokunun güçlendirilmesine dayalı bir sıkılaştırma yöntemidir.

Kullanılan cihaz ve hastaya bağlı olarak 6-8 hafta aralıklarla toplam, 3-4 seans uygulama gerekebilir. Cerrahi olmayan tedavilerin uzun dönem etkinliği, cerrahi tedaviler kadar yüksek olmamakla beraber, iyi seçilmiş hastalarda, sonuçlar yüz güldürücü olabilir. Lazerle vajina daraltma yaptıranlar Kadınlar Klubü gibi araştırmalar yapmak yerine, lazer tedavisi uygulayan hekimler ile işlemin artı ve eksilerini detaylı tartışmak daha sağlıklı bir yoldur.

Ultrasonografi Dalgalarıyla (HIFU) Vajina Daraltma

Lazere benzer bir etki mekanizması vardır. Vajina içine bir prob yardımıyla uygulanan ultrasonografik dalgalar, dokuları yaklaşık 4.5 mm derine kadar ısıtabilmektedir. Bu anlamda etkinliği lazere göre daha derin dokularda olabilmektedir.

Lazere göre yanma ve ısı hissi daha azdır. Genellikle tek seans tedavi yeterli olmaktadır. Aynı teknoloji, vulva beyazlatma ve idrar kaçırma tedavisi için de kullanılabilmektedir. Bu tür tedavi sonrası normal doğum yapmak için hiçbir engel bulunmamaktadır.

Lazerle vajina daraltma ne kadar sürer?

Ortalama her seans hazırlıkla beraber yaklaşık 20-30 dakika sürer. Hastanede yatmayı gerektirmeyen bir tedavi yöntemidir.

Lazerle vajina daraltmanın vajina daraltma ameliyatına göre farkı nedir?

Herhangi bir kesi ya da dikiş kullanılmayan kanamasız bir tedavi yöntemidir. Cerrahiden farkı, tedavi sonrası istirahat gerektirmemesidir. Cerrahi gibi etkisini hemen göstermez. Sonuçlar en erken 3 ay içerisinde alınabilir. Birden çok seans gerekebilir. Uzun dönem sonuçları, cerrahi kadar etkili olmayabilir.

Vajinoplasti Fiyatı 2024

En sağlıklı vajinoplasti fiyatı bilgisine hekiminize muayene olduktan sonra ulaşabilirsiniz. Hangi vajina daraltma yönteminin sizin için uygun olduğuna hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz.

Doğal Yollarla Vajina Daraltma

Hastaların çok merak ettikleri bir konu da doğal yollarla vajina daraltmanın mümkün olup olmadığıdır. Özellikle ameliyat olmaktan çekinen hastaların doğal yollarla vajina daraltma kadınlar kulübü şeklinde aramalar yaptığını biliyoruz. Vajina daraltma doğal yöntemler ararken internette hastaların karşısına çeşitli jel ve kremler çıkabilir.

Bilimsel olarak ispatlanmamış çeşitli karışımların bitkisel  olsa dahi hassas vajinal bölgede kullanımı zararlı olabilir. Limonla vajina daraltma gibi yöntemlerin bile hastalar tarafından uygulandığını duyuyoruz. Bu yöntem vajinal bölgenin asitliğine zarar vererek enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Vajina daraltma kremi zararları olabileceği için, bu tür FDA ya da sağlık bakanlığı onayı olmayan ürünlere güvenilmemelidir. Doğal yollarla vajina daraltma için başvurulabilecek tek zararsız yöntem, düzenli olarak uygulanacak vajina daraltma egzersizleridir.

Vajinoplasti Ameliyatı Olanların Yorumları

Vajinoplasti ameliyatı sonrası hastaların bir süre ağrı, hafif kanlı akıntı gibi şikayetleri olabilir. Vajina daraltma ameliyatı yorumları kadınlar kulübü gibi aramalar yapıldığını görüyoruz. Bu tür platformlarda öznel hasta yorumları bulunduğu için, en sağlıklı bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz.

OP. DR. BURCU SAYGAN KARAMÜRSEL CEVAPLIYOR
 • E
  Es***

  Vajinal daraltma fiyat bilgisi alabilir miyim lütfen

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size telefonla geri dönüş yapıyoruz.

 • Ş
  Şe***

  Vajina daraltma ameliyatı olmak istiyorum fiyat alabilirmiyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size telefonla geri dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • S
  Se***

  Selamlar Ben 39 yaşında 4 çocuk annesiyim , 4. Bebeğim 6 aylık, 2. Çocuktan sonra genital bölgemde çok genişlik oldu, ilişki anında çok rahatsız oluyorum, 4 çocuğumda kiloluydu o yüzden hepsinde dikiş atıldı. Yurt dışında yaşıyorum ve yüksek tansiyon hastasıyım o yüzden ameliyattan korkuyorum, bana yardımcı olabilirmisiniz hangi uygulama bana daha uygun olabilir

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Detaylı bilgi için bize telefonla ulaşabilirsiniz. İyi günler

 • A
  Ay***

  Ben 3 yıllık evliyim ve ilk gun de dahil hissiyatım 0 hic bir sey hissetmiyorum ve cok genis oldugunu farkediyorum daha once hic dogum yapmadim ucret nedir acaba bir de 19 yasindayim hocam yasima uygun mu

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Bize detaylı bilgi için telefonla ulaşabilirsiniz İyi günler

 • S
  Si***

  Merhaba cinsel ilişki sırasında gaz kaçırma problemim oluyor vajina daraltma ameliyatı olmam gerekiyormuş fiyat ve bilgi alabilirmiyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Bize detaylı bilgi için telefonla ulaşabilirsiniz. İyi günler

 • F
  Fa***

  Vajina daraltma ameliyatı hakkında bilgi ve fiyat öğrenebilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Size telefonla geri dönüş yapıyoruz. İyi günler

 • S
  Su***

  Merhaba.39 yasında epidurel anestestezi sezeryan ile dogum yapmış bir kadınım.son bir senedir idrar kacırma sıkıntısı yasamaktayım.rahım duvarı kalınlaşması nedenıyle 3 kez operasyon gecırdım (küretaj) epilepsı hastası olduğum için hormon tedavısı uygulanamadı.benım sorunum düşü ki eşimle yaşadığımız cınsel ilişkide fazla sulanma akabınde penıs hıssıssızlığı mevcut.cınsel ilişki esnasında eşimin penısını hıssetmıyorum.eşimde aynı şekılde vajinamı hıssetmedıgınden şikayetcı .konuyla alakalı tekrar çocuk sahıbı olmak ıstemedıgımızı de göz önünde bulundurursak vajınal daraltma amelıyatı ucretını oğrenebılırmıyım.bunu ozel sıgortamız karşılarım? Sımdıden tesekkur ederım iyi çalışmalar

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba Öncelikle sitemiz göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Özellikle idrar kaçırma problemi için yapılan cerrahiler,tıbbi gerekçeli olduğu için özel sigortalar tarafından karşılanıyor. Detaylı bilgi için bize telefonla ulaşabilirsiniz. İyi günler

 • A
  Al***

  Iyi gunler vajina daraltma ameliyat fiyatını ögrenebilirmiyim acaba

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi günler Sitemize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Size geri dönüş yapıyoruz.

 • A
  Ay***

  Mrb ben 23 yaşındayım zor doğumdan sonra 4.derece yırtıldım.vajina daraltma ameliyatından sonra ileriki zmnlarda tekrar genişleme olurmu ve vajinam hassaslaşırmı

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi akşamlar Bu kadar travmatik doğum sonrası cerrahi onarım gerekir Tekrar genişleme olmaz doğum yapmazsanız

 • S
  Su***

  Merhaba, 4,5ay önce ilk doğumumu yaptım. Epizyotomi açılmadan vakumla doğum oldu. Vajen sol duvarda ve apexte ciddi yırtıklar olmuş. Doğum sırasında onarıldı fakat ağrı ve sertlik geçmedi. İlişki sırasında ve günlük hayatta kıyafetlerle sürekli ağrı oluyor. Muayenelerde granulasyon dokusu,kötü yara iyileşmesi, alttaki fasyaların mukozada görülmesi gibi yorumları oldu hekim arkadaşların. Kendim de hekimim dermatoloğum. Gerçekten kötü durumdayım ve artık ağrılar geçsin istiyorum. Onarımı için size başburabilir miyim ?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi akşamlar, geçmiş olsun Şikayetleriniz geçmediyse tabii ki yardımcı olurum Sevgiler

 • M
  Me***

  Vajinal daraltma ile ilgili fiyat almak stiyrum

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba İlginiz için teşekkürler,bize detaylı bilgi için 312.2192233 ten ulaşabilirsiniz

 • A
  Ay***

  Fiyatı nedir

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba İlginiz için teşekkürler,bize detaylı bilgi için 312.2192233 ten ulaşabilirsiniz

 • F
  Fa***

  Selam kusura bakmayın sizi rahatsız ediyorum acaba vajina daraltma fiyati ne kadardı

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Merhaba İlginiz için teşekkürler,bize detaylı bilgi için 312.2192233 ten ulaşabilirsiniz

 • D
  De***

  Vajina daraitma operasyoni hakkimda ve fiyat konusinda bilgi almak istiyorum. Tarafima donus yaoarsaniz sevinirim iyi çalışmalar

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zananda size geri dönüş yapıyoruz.

 • N
  Ne***

  daha önce doğum yapmadım vajina daraltma operasyonu yaptırmak istiyorum doğum sonrası tekrar genişleme olur mu ameliyat sonrası hemen günlük hayatımıza devam edebiliyor muyuz ve fiyat bilgisi alabilir miyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zananda size geri dönüş yapıyoruz.

 • F
  Fa***

  Vajina daraltma ameliyati fiyatini ogrenmek istiyorum

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zamanda size geri dönüş yapıyoruz.

 • M
  Mr***

  Vajinoplasti ameliyatı olmak istiyorum fiyat ögrenebilirmiyim

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zananda size geri dönüş yapıyoruz.

 • M
  Mr***

  mrb ben 2 yılık evliyim ve 1 yasında kızım var vajinam genişmiş ve geniş oldgu icin istemsizce gaz çıkarıyor hem ilişkide hem noramlde bu beni cok rahatsız ediyor eşim benden haz almadıgını söylüyor

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Bu durum doğuma bağlı olabilir. En kısa zamanda size geri dönüş yapıyoruz.

 • C
  Ce***

  Merhaba vajina daraltma operasyonu ve fiyatlar hakkında bilgi almak istiyorum

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zamanda size geri dönüş yapıyoruz.

 • E
  Es***

  İlk bebeğimi normal doğumla yaptım 4 kg üzerinde 20 yıl geçti üzerinden normal doğumdan kaynaklanan genişleme yıllar içerisinde çok hatasızlık vermeye başladı vajina daraltma yaptırabilirmiyim en önemlisi fiyatı nedir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. En kısa zamanda size geri dönüş yapıyoruz.

 • N
  Na***

  Merhaba kızlık zarı dikimi ve vajina daraltma operasyonu hakkında fiyat bilgisi alabilir miyim?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  İyi günler,ilginiz için teşekkürler. En kısa zamanda size telefonla geri dönüş yapıyoruz.

 • C
  Ci***

  Karin germe oldum tayt giyemiyrum ön tarafimi yukari cok gerilmis ve cok şiş gorunuo bununla ilgili ne yapilabilinir?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Geçmiş olsun.Ameliyat sonrası erken dönemde ödem nedeniyle bu tür belirtiler normal olabilir, yine de ameliyatı yapan hekiminizle görüşmeniz daha uygun olur.

 • S
  Se***

  Vajinal daraltma operasyonu fiyatlarını öğrenebilir miyim?

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle,ilginiz için teşekkürler.Size en kısa sürede detaylı bilgi için dönüş yapıyoruz.

 • A
  As***

  Merhabalar. Vajina daraltma ve kızlık zarı dikimi fiyatlarınızı öğrenebilir miyim ? Şimdiden teşekkür ederim.

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Hemen telefonla size dönüş yapıyoruz.Detaylı bilgi ve sorularınız için telefonda görüşmek üzere, iyi günler dileriz.

 • A
  Ar***

  Vajinoplasti yaptırmak istiyorum 3 normal dogum yaptım bazı sıkıntılarım var ara sıra öksürdüğümde idrar kaçırdığım oluyo ve ileriye dönük korkuyorum tabi birde başka sorunlar da olabiliyo bu arada fiyat almak istiyorum makul bi fiyat olursa cok sevinirim yanınıza gelmek isterim malum 3 çocuk okuyorlar biri de ankarada sizden cevap bekliyorum doktor hanim .O güzel kalbinize sığınarak ...

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Gerek doğumlara bağlı vajinal genişleme, gerekse aynı nedenle oluşan idrar kaçırma problemleri aynı seansta yapılacak cerrahi müdahele ile düzeltilebilmektedir.Bu konuda kliniğimizden telefonla aranarak tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir.Bize ulaştığınız için teşekkürler.

 • G
  Gü***

  Merhaba burcu hanım ben genital bölge dudak kücültme daraltma karın kerdirme bana ne kadara olur maddi durumu iyi biri değilim âmâ bu durum beni çok rahatsız ediyo karın bòlgemde çok aşırı yağlanma var ve yırtıklar çok 3tane normal doğumum ve 1tane sezeryan doğumum var 83 kiloyum amaliyat sonrası genital bölgemde bi sorun olurmu amaliyat sonrası sosyal hayatımı etkilermi bu durumuda rahatsız oluyorum psikolojim bozuluyor e-posta adresimize bakamazsak arayabilirmisiniz

  Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

  Dudak küçültme ve karın germe operasyonları aynı seansta uygulanabilmektedir.Özellikle karın germe operasyonu sonrası bir süre istirahat gerekmektedir.İyileşme süreci tamamlandıktan sonra, sosyal hayatınızda bir olumsuzluğa sebep olmaz.Bu konuda kliniğimizden telefonla aranarak tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir.Bize ulaştığınız için teşekkürler.

SORU SOR
SİZDEN GELENLER
İLGİLİ VİDEOLAR
GENİTAL ESTETİK için RANDEVU TALEBİ ve FİYAT ÖĞRENME

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234