telefon+90312 219 22 33Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
SORU SOR

MONSPLASTİ (MONS PUBİS ESTETİĞİ)

Mons pubis, cinsel ilişki sırasında pubis kemiği örten bir tür yastık işlevi görerek, ağrıyı önler. Genellikle mons pubis kilo alımına bağlı büyük olur. Monsplasti cerrahisi ile Mons pubis küçültülebilmektedir.
Monsplasti (Mons Pubis Estetiği)

Monsplasti (Mons Pubis Estetiği) Ankara

Mons pubis estetiği, mons pubis ameliyatı, pubik lift, venüs tepesi estetiği ya da puboplasti olarak da bilinen genital estetik operasyondur. Pubis kemiğin üzerinde bulunan tüylü üçgen bölgedeki sarkan deri ve yağların alınması işlemidir.

Bu bölge kilo alımı ya da hızlı kilo alıp vermeler sonrası üzerindeki derinin sarkması nedeniyle estetik olmayan bir görünüme sahip olabilir. Monsplasti operasyonu ile bu bölge sıkılaştırılarak daha estetik bir görünüme kavuşturulabilir.

Mons pubis neresidir?

Mons pubis ya da venüs tepesi olarak bilinen bölge, altta klitoris, yanlarda kasık kıvrımları, üstte pubik kemiğin çevrelediği, içi yağla ve üzeri tüylü ciltle kaplı üçgen alandır. Kadınlarda daha belirgin olmakla beraber, erkeklerde de genital bölgenin hemen üzerinde mons pubis bulunur.

Mons pubis ne işe yarar?

Mons pubis, cinsel ilişki sırasında pubik kemiği örten bir tür yastık işlevi görerek, ağrıyı önler. Ayrıca içinde bulunan yağ bezlerinin salgıladığı feromon adı verilen kimyasal maddeler cinsel çekimde rol oynar.

Mons pubis neden şişer?

Mons pubis bölgesinde ağrılı, kızarık, bölgesel ve ısı artışı bulunan şişlikler vulvada bulunan iltihaplı abselere işaret eder.Bunların bir kısmı kıl dönmesi sebebiyle kıl kökü iltihaplanması (furonkül) olabilir.

Ağrı, kızarıklık ve ısı artışı olmayan şişlikler ise lipom, sebase kist vb. cilt altı kitleler olabilir.

Mons pubis neden büyük olur?

Genellikle mons pubis kilo alımına bağlı büyük olur. Ayrıca sezeryan benzeri cerrahiler sonrasında da bu bölgede sarkma ve şekil bozukluğu görülebilir. Bunda hastanın genetik olarak cilt yapısının da rolü vardır. Yaşlanma ve hormonal değişiklikler de bu bölgeyi etkiler. Daha yaşlı ciltte kilo alıp verme sonrası sarkmaların toparlanması daha zor olur.

Kilo alındığı zaman, bu bölgede yağlar birikir ve üzerindeki cilt gerilir. Ne kadar çok kilo alınırsa, cilt o kadar çok gerilir. Daha sonra çok fazla kilo verilirse, cildin altındaki yağ erir ve ciltte gevşemiş olan bölge bir fazlalık ve sarkma şeklinde gözlemlenir.

Özellikle kısa süreli kilo alımında ve genç ciltlerde, cilt elastisitesi daha iyi olduğu için cilt eski haline dönebilir ve sıkılaşabilir. Ancak ne kadar uzun süre fazla kilolu kalınır ve cilt ne kadar yaşlıysa, ayrıca genetik faktörlerin de etkisiyle, cilt eski sıkılığına geri dönemeyebilir ve sarkar.

Mons pubis sarkmasının diğer sebepleri:

 • Sezeryan operasyonu sonrası dikişler iyileşirken içe doğru çekilebilir ve çevresindeki dokular aşağı doğru sarkık görünebilir.
 • Östrojen hormonu mons pubis bölgesinde fazla yağ depolanmasına sebep olabilir.
 • Genetik olarak bazı kişiler mons pubis çevresinde daha fazla yağ depolamaya müsait yapıda olabilirler.

Mons pubis yağları nasıl erir?

Bu bölgedeki yağlar genel olarak kilo verme ve egzersizle bir miktar azalabilir. Ancak buna rağmen bölgesel yağlanma ve sarkma devam eden hastalarda, hastanın muayenesine göre liposuction ya da mons pubis estetik cerrahisi gerekli olabilir.

Mons Pubis Egzersizleri

Mons pubis için özel bir egzersiz olmamakla beraber, genel olarak karınve alt karın bölgesi için yapılan egzersizler, bu bölgede de bir miktar yağ kaybı ve sıkılaşmaya yol açabilir. Ancak düzenli diyet ve egzersize rağmen bölgesel sarkma ve torbalanma varsa, cerrahi girişim gerekebilir.

Monsplasti, Mons Pubis Estetiği

Monsplasti (Mons Pubis Estetiği)

Monsplasti özellikle pubis bölgede cilt sarkması, torba şeklinde yağ depolanması olan hastalarda tercih edilen genital estetik cerrahi türüdür. Mons pubis küçültme olarak da adlandırılabilir.

Genellikle abdominoplasti (karın germe ameliyatı) ile beraber yapılır. Çünkü bu ameliyat ile karındaki sarkan cilt ve yağların alınması sonrası, eğer mons pubis estetiği yapılmazsa, mons pubisteki yağlanma ve sarkma daha çok göze çarpar hale gelmektedir.

Monsplasti, liposuction (yağ alma) ameliyatı ile eş zamanlı olarak da yapılabilen bir cerrahidir. İkisi farklı işlemlerdir.

Liposuction ile vakumla yağlar bir kanülle emilirken, monsplasti operasyonunda kesi yapılarak, cerrahi olarak fazla yağ ve cilt dokusu çıkarılmaktadır. Özellikle fazla cilt sarkması olan hastalarda, liposuction tek başına yeterli olmamaktadır.

Mons pubis estetiği neye iyi gelir?

Mons pubis estetiği sonrası aşağıdakiler hedeflenir:

 • Kişinin genital bölgesinde görsel olarak rahatsızlık duyduğu alanın daha estetik bir görünüme kavuşmasıyla, vücut imajıyla ilgili endişelerinin giderilmesi ve cinsel yaşantıda kendine olan güveninin artması,
 • Sarkmış olan mons pubisin yarattığı cinsel ilişkide ağrı ve acının azaltılması,
 • Sarkmaya bağlı genital hijyen, epilasyon vb zorlukların azaltılması,
 • Mayo, tayt gibi dar giysilerde yaşanan rahatsızlığın giderilmesi.

Mons pubis sonrası beklenti nasıl olmalıdır?

Her tür estetik ameliyat öncesi olduğu gibi, hekiminizle size en uygun olan prosedüre karar vermek için detaylı bir muayene ve yüzyüze görüşme yapmanız gereklidir.

Diğer genital estetik girişimlerde olduğu gibi gerçekçi beklentiler içinde olmak önemlidir. Unutmayın ki hedeflenen mükemmel bir görünüm değil, görünüm ve fonksiyonlarda bir düzelmedir. Hayal ettiğiniz mükemmel görüntüyü yakalamak mümkün olmayabilir, çünkü insan bedeni ve yara iyileşmesi kişiden kişiye farklılık gösterir.

Bu tür cerrahiler öncesi, kilo fazlanız varsa, mümkün olduğunca diyet ve egzersizle kilo vermeniz ideal yaklaşım olur. Çünkü ileride daha çok kilo vermek, ciltte tekrar sarkmaya yol açabilir.

Kontrolsüz şeker hastalığı, kalp hastalığı vb sağlık problemleriniz varsa, kontrolü sağlayana kadar ameliyatı ertelemeniz önerilir.

Mons Pubis Yan Görünüm

Mons pubis estetiği öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

 • O gün anestezi almış olacağınız ve bu sebeple araç kullanamayacağınız için, sizi kliniğe getirip götürmesi ve eşlik etmesi için bir refakatçiden yardım almanız gerekir.
 • Ameliyattan en az 2 gün önce alkol almayı bırakmanız uygun olur.
 • Ameliyattan önce kan sulandırıcı olan aspirin, kumadin, heparin vb. ilaçların kesilmesi gerekir.
 • Ameliyattan 2 hafta önce ve sonrasında sigara içmemeniz çok ideal bir yaklaşım olur.

Mons pubis estetiğini kim yapar?

Mons pubis estetiğini, bu konuda özel eğitim almış kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ya da estetik cerrahlar yapabilmektedir.

Mons pubis estetiği nerede yapılır?

Mons pubis estetiği özel kliniklerde ya da özel hastanelerde yapılabilmektedir.

Mons puıbis estetiği devlet hastanesinde yapılır mı?

Genellikle genital estetik girişimler devlet hastanelerinde yapılmamaktadır.

Bakireler mons pubis estetiği yaptırabilir mi?

Daha önce hiç cinsel ilişkide bulunmamış hastalar da mons pubis estetiği yaptırabilir.

Mons pubis estetiği için anestezi gerekir mi?

Çoğunlukla monsplasti operasyonu günübirlik bir işlem olarak lokal anestezi eşliğinde sedasyon altında yapılmaktadır. Anestezi doktoru tarafından hasta damar yolundan verilen ilaçla uyutulduktan sonra, cerrah tarafından lokal anestezi uygulanır.

Çoğu zaman gece hastanede yatmayı gerektirmez. Ancak eşlik eden abdominoplasti (karın germe) vb. operasyonlar varsa gece hastanede yatış gerekebilir.

Mons pubis estetiği nasıl yapılır?

 • Çoğunlukla günübirlik bir işlem olarak aç ve susuz kliniğe gelmiş olmak gerekir.
 • Önce anestezi doktoru tarafından damar yolundan verilen ilaçla hasta uyutulur (sedasyon).
 • Daha sonra ameliyat bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur.
 • Bikini bölgesine yapılan horizontal (yatay) bir kesi ile wedge şeklinde gereken miktarda cilt ve cilt altı yağ dokusu çıkarılır.
 • Cilt altı ve kas dokuları dikişler ile sıkılaştırılır.
 • Cilt estetik ve çoğunlukla kendiliğinden eriyen dikişler ile kapatılır.
 • Hasta klinikte dinlendirildikten sonra aynı gün evine gidebilir.

Mons Pubis Estetiği Öncesi ve Sonrası

Mons pubis estetiği sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

 • Alt karın ve kasıkta ağrılar olması normaldir, aspirin dışında ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Yarayı kuru ve temiz tutmak gerekir.
 • Yara iyileşene kadar ağda, epilasyon vb. işlemler bu bölgeye uygulanmamalıdır.
 • Yaklaşık 2-3 hafta devam eden morarma ve şişlikler olabilir.
 • Ameliyattan 1-2 gün sonra yavaş yürüyüşlere başlanabilir.
 • Ameliyattan 1 hafta sonra, ağır kaldırmamak ve ağır fiziksel aktivitede bulunmamak koşuluyla işe dönülebilir.
 • Ameliyattan 4-6 hafta sonra egzersiz, yüzme ve cinsel aktiviteye dönüş yapılabilir.

Mons pubis estetiği sonrası cinsel ilişki ne zaman olabilir?

Ameliyattan ortalama 4-6 hafta sonra yapılacak kontrolde, iyileşme tamsa, herhangi bir komplikasyon gelişmediyse cinsel ilişkiye izin verilir.

Mons pubis estetiği ağrısı olur mu?

Mons pubis ameliyatı sonrası ilk günler ağrı olması normaldir. İstirahat ve aspirin dışındaki ağrı kesiciler çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Mons pubis estetiği sonrası iz kalır mı?

Eğer hastanın cildi genetik olarak aşırı iz bırakmaya meyilli değilse, estetik dikişler uygulandığı için ameliyat sonrası iz, önemsenmeyecek derecededir.

Mons Pubis Estetiği Yaptıranlar

Mons pubis estetiği yaptıranların yorumları için web sayfamızdaki hasta yorumlarını inceleyebilirsiniz.

OP. DR. BURCU SAYGAN KARAMÜRSEL CEVAPLIYOR
SORU SOR
SİZDEN GELENLER
İLGİLİ VİDEOLAR
GENİTAL ESTETİK için RANDEVU TALEBİ ve FİYAT ÖĞRENME

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234