telefon+90312 219 22 33Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
SORU SOR

VAJİNA DIŞ DUDAK DOLGUSU

Dış dudak dolgusu işlemi dış dudaklarda doku kaybı ve buruşukluk olduğu zaman tercih edilebilen bir işlemdir. Labial puff olarak da bilinir. Dış dudak dolgusu ile dış dudak sarkması ve doku kaybına çözüm bulunabilir.
Vajina Dış Dudak Dolgusu

Dış Dudak Nedir?

Dış dudaklar vajinal açıklığı iki taraflı çevreleyen iç dudakların yan ve dış kısmında yeralan üzeri tüylü deri ile kaplı bölgelerdir. Tıbbi ismi labium majustur. İçleri yağ dokusu, bağ dokusu ve salgı yapan bezlerle doludur. Bu yazımızda vajina dış dudak dolgusu, labial puff nasıl yapılır? konusundan bahsedeceğiz.

Vajinada Dudak Sarkması

Dudak sarkması bazen yapısal olarak, bazen de yıllar içerisinde kilo alıp vermelere, doğumlara, hormonal değişikliklere bağlı olarak gelişebilen dudaklardaki deri sarkması, hacim ve dolgunluk kaybına verilen isimdir.

Dış dudaklara yaşlı bir görünüm verdiği için hastalar tarafından görsel olarak rahatsız edici bulunabilmektedir. Bu nedenle, bu bölgeye yapılan işlem olan vajina dış dudak dolgusu işleminin bütününe dış dudak gençleştirme adı da verilmektedir.

Vajina Dudağı Nasıl Olmalı?

Vajinada bulunan iç ve dış dudaklar görünüm olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ayrıca dudaklar birbiriyle simetrik bir görüntüde olmayabilir. Bu durum kişiye rahatsızlık vermiyorsa tamamen normal bir durumdur. Kişinin göz rengi, saç rengi, boyu gibi genetik bir özelliğidir.

Dış Dudakların Yeri (Labium Majus)

Dış dudakların yeri (labium majus).

Dolayısıyla dudakların belli bir şekilde olması gerektiği söylenemez. Ancak son yıllarda artan genital estetik girişimlerde genellikle hastaların talebi iç ve dış dudakların simetrik görünümde olması, iç dudakların dış dudaklar arasından sarkmaması, dış dudakların dolgun olması, cildinde kırışıklık ve sarkma olmaması, ve genel olarak genital bölge renginin açık olması yönündedir. Bu amaçla yapılan cerrahi girişimlerin tümüne vajina gençleştirme ya da barbie vajina estetiği adı verilir.

Dış Dudak Estetiği

Dış dudak estetiği deyince akla dış dudağa yapılan çeşitli girişimler gelir. Bunlar genel olarak iki gruba ayrılır:

  • Dış dudak küçültme ameliyatları,
  • Dış dudak dolgusu ameliyatları.

Dış dudak küçültme için hastanın ihtiyacına göre liposuction ya da cerrahi yöntemle doku çıkarılması yapılabilir. Cerrahi yöntemle doku çıkarılması özellikle hızlı kilo vermeye bağlı deri sarkması bulunan hastalarda deri fazlalığını almak için kullanılabilir.

Liposuction ise genel olarak yağ fazlalığı bulunan dokularda bazen beraberinde mons pubis ya da kalça karın bölgesi gibi diğer bölgelere de liposuction yapılırken uygulanabilir.

Vajina Dış Dudak Sarkması

Dış dudak sarkması ile kastedilen genellikle hızlı kilo vermeye bağlı olarak dış dudak bölgesindeki cilt sarkmalarıdır.

Özellikle doğum sonrası ya da mide küçültme ameliyatı sonrası kaybedilen ani ve hızlı kilolara bağlı olarak bu bölgede cilt fazlalığı ve sarkmalar oluşabilir. Bunda bazı kişilerin genetik olarak dokularının gevşek olması da rol oynayabilir. Ayrıca yıllar içerisinde yüzümüzde ve diğer bölgelerdeki sarkma gibi genital bölge cildinde de sarkmalar oluşabilir.

Vajina Dış Dudak Birinin Büyük Olması

Vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi genital bölgede de iç ya da dış dudaklar simetrik yapıda olmayabilir.

İç ya da dış dudaklardan biri ya da her ikisi sağda ya da solda daha büyük ya da daha sarkık yapıda olabilir. Bu durum çoğu zaman sağlık açısından bir sorun yaratmaz. Ancak bazı hastalar bu durumu çok rahatsız edici bulabilirler. Bununla ilgili ciddi psikolojik sorunlaryaşayabilen hastalar bulunmaktadır.

Özellikle ergenlik döneminde vücudunu incelemeye başlayan hastalar bu asimetriden ciddi rahatsızlık duyabilmektedir. Bu nedenle evlenmek istemiyorsun, cinsellikten kaçına hastalar bulunmaktadır.

Barbie Vajina Estetiği

Dış dudağa yapılan cerrahi işlemler Barbie vajina estetiği adı verilen işlemlerin bir parçası olarak da yapılabilmektedir. Bu işlemler hastanın ihtiyacına göre:

  • İç dudak operasyonları,
  • Klitoris estetiği,
  • Mons pubis estetiği,
  • Genital bölge beyazlatma (bleaching),
  • Dış dudak estetiği operasyonları ndan biri veya birkaçının uygulanması ile gerçekleştirilir.

Dış Dudak Dolgusu Ankara

Dış Dudak Dolgusu Yapılan Bölge

Dış dudak dolgusu işlemi dış dudaklarda doku kaybı ve buruşukluk olduğu zaman tercih edilebilen bir işlemdir. Labial puff olarak da bilinir. Dolgu materyali olarak sentetik maddeler kullanılabileceği gibi hastanın liposuction ile alınan kendi yağ dokusu da kullanılabilir.

Genellikle hastanın kendi yağ dokusu daha uzun süreli kalıcı olur!

Tüm dolgu işlemlerinde olduğu gibi dolgu materyali bir süre sonra vücut tarafından emilebileceği için işlemin tekrar edilmesi gerekebilir. Bu süre üç ile altı ay arasında kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Tekrarlayan yağ dokusu dolguları ise, kişinin kendi dokusu olduğu için, çoğu zaman çok daha kalıcı olmaktadır.

Vajina Dış Dudak Sarkmasında Dudak Dolgusu

Dış dudak dolgusu ile dış dudak sarkması ve doku kaybına çözüm bulunabilir.

Dış dudak dolgusu ameliyatı çeşitli yöntemlerle yapılabilmektedir. Bu yöntemler hastanın dokusuna, yaşına, kilosuna, ya da labiumlar arasında asimetri olup olmamasına, kısacası kişinin ihtiyacına göre hasta bazında karar verilerek seçilmektedir.

Vajina dış dudak dolgusu uygulamasında, genital estetik konusunda uzmanlaşmış bir hekim tarafından hastanın detaylı değerlendirmesi yapılır. Vajina dudak dolgusu ameliyatı sırasında da buna uygun olarak çizimler yapılarak yapılcak girişime karar verilir ve planlanır.

Yapılacak işlemler aşağıdakilerden biri ya da eşlik eden başka girişimler olabilir:

  • Labial wedge rezeksiyon (doku çıkarılması),
  • Labial liposuction (dış dudaktan yağ alma),
  • Labial puff (dış dudak dolgusu).

Dış dudak dolgusu (labial puff) nasıl yapılır?

Vajina Dış Dudak Dolgusu

Vajina dış dudak dolgusu için eğer kişinin kendi yağ dokusu kullanılacaksa genellikle diz bölgesinden alınan yağ dokusu özel bir işlemden geçirildikten sonra dış dudaklara çeşitli bölgelerden enjekte edilir.

Eğer sentetik madde kullanılacaksa da homojen bir şekilde dış dudaklara dolgu işlemi sentetik maddeyle gerçekleştirilir.

Sentetik madde olarak genellikle hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri kullanılmaktadır.

Dış dudak dolgusunu kimler yapar?

Genital estetik işlemler konusunda özel eğitim almış plastik cerrahlar ya da kadın hastalıkları ve doğum uzmanları dış dudak dolgusu yapabilmektedir.

Dış dudak sarkması dolgusu nerede yapılır?

Dış dudak sarkması ameliyatı ve dolgusu işlemleri genellikle özel kliniklerde ve özel hastanelerde günübirlik bir işlem olarak yapılmaktadır.

Dış dudak dolgusu için anestezi gerekir mi?

İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen basit bir işlemdir. Ancak eğer hasta işlem sırasında hiçbir şey hissetmek istemiyorsa lokal anesteziye eşlik eden sedasyon verilebilir. Özellikle eşzamanlı liposuction gereken hastalar için sedasyon tercih edilebilir.

Vajina dış dudak dolgusu devlet hastanesinde yapılır mı?

Genital estetik girişimler genel olarak kamu hastanelerinde yapılmamaktadır.

Vajina dış dudak dolgusu gibi işlemlerler, tıbbi gerekçeyle yapılmadığı için bu konuda uzmanlaşmış özel klinikler ya da özel hastanelere gitmeniz gereklidir.

Dış Dudak Dolgusu Yaptıranlar

Kliniğimizde dış dudak dolgusu yaptıranların yorumları için web sayfamızda ki yorumlar bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Dış dudak dolgusu Ankara konularında detaylı bilgi almak için bize 0(312) 219 2233 ve 0(545) 219 2234 numaralardan ulaşabilirsiniz.

Vajina Dış Dudak Sarkması Egzersizleri

Kegel egzersizleri adı verilen pelvik taban egzersizleri genellikle vajinanın sıkılaştırılmasıiçin etkili olmakla beraber, maalesef dış dudaklardaki sarkma ve doku kaybı için etkili olmamaktadır.

Bakirelerde Dış Dudak Sarkması

Hiç doğum yapmamış ya da daha önce hiç cinsel ilişkide bulunmamış genç kızlarda da dış dudaklarda sarkma görülebilir. Bu durum tamamen normaldir. Genellikle kişinin bağ dokusu ile ilgili genetik faktörlere ya da hızlı kilo alıp vermelere bağlı olarak gelişebilmektedir.

Özellikle son yıllarda kilo vermek için uygulanan mide küçültme ameliyatları sonrası sıklıkla gözlemlenmektedir. Bakire hastalarda zaman zaman kliniğimize dış dudak estetiği için başvurabilmektedirler.

OP. DR. BURCU SAYGAN KARAMÜRSEL CEVAPLIYOR
SORU SOR
İLGİLİ VİDEOLAR
GENİTAL ESTETİK için RANDEVU TALEBİ ve FİYAT ÖĞRENME

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234