telefon+90312 219 22 33Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı

VAJİNA DIŞ DUDAK SARKMASI NASIL GEÇER?

Vajina Dış Dudak Sarkması nasıl geçer?

Dış Dudak Neresi?

Genital bölgede vajina girişindeki açıklığı çevreleyen yapılar iki taraflı labium minus (İç dudaklar) ve labium majus (dış dudaklar) şeklindedir. Ancak hastalar genellikle labium minus yani iç dudakları, dış dudak olarak nitelediği için, bu yazıda genel olarak dış dudak olarak kastedilen labium minuslar olacaktır.

Dış Dudak Nedir ?

Yazı boyunca dış dudak dediğimiz zaman labium minus, yani vajina açıklığnıı her iki tarafta çevreleyen yapılardan bahsedilecektir. Labium minuslar çok farklı boyut ve şekillerde olabilir. Ayrıca sağ ve sol taraf arasında doğuştan asimetri de olabilir.

Dış Dudaklar Ne İşe Yarar ?

Dudaklar vajina girişini kapatan ve dış etkenlerden koruyan yapılardır.Esnek mukoza yapısındadırlar. İçlerinde bu bölgenin kayganlaşması için gerekli olan salgı bezleri ve yağ dokusunu barındırırlar.

Hemen arkalarında iki taraflı klitorisin V şeklinde kolları bulunur. Bu kollar kan damarlarından zengin yapıdadır.Cinsel ilişki sırasında uyarılma ile kanla dolup şişerek vajina girişini açarlar.

Genç kızlar, genital bölgeyi inceleyip ‘Vajinanın girişini kapatan et nedir?’ şeklinde soru sorabiliyor. Girişin hemen kenarında bulunan mukoza parçaları labium minus yani iç dudaklardır.

Vajina Dış Dudağı Nasıl Olmalı ?

Vajina dış dudak büyüklüğü, rengi, şekli,yapısı ve esnekliği kişiden kişiye değişiklik gösterir. Normal ya da anormal yapıdan bahsetmek doğru olmaz. Ancak bazı hastalar gerek görsel olarak, gerekse fonksiyonel olarak dış dudak yapısından rahatsız olabilmektedir. Bu hastalar genellikle dışa doğru sarkma göstermeyen ve labium majusların arasında simetrik olarak yer alan labium minus görüntüsü talebi ile genital estetik müdahale için başvurmaktadırlar.

Vajinada Dış Dudak Uzunluğu

Vajina dış dudak uzunluğu kişiden kişiye değişir. Belirli bir normal uzunluktan bahsetmek doğru değildir. Yıllar, doğumlar ve hormonlar etkisiyle de uzunluk ve sarkmada artış olabilir. Ayrıca dğuştan gelen yapı nedeniyle dudak uzunluğu kişiden kişiye değişebilir.

Vajina Dış Dudak Birinin Büyük Olması

Bazı kişilerde yapısal olarak doğuştan vajina dudakları farklı boyutta olabilir. Bu durum hastayı görsel olarak rahatsız etmiyorsa, sağlık açısından bir sorun yaratmaz.

Vajina Dış Dudakları Neden Sarkık Olur?

Dış dudak sarkması vajina bölgesinde görsel ya da fiziksel olarak hastaları rahatsız edebilen bir durumdur.

Genellikle yıllar ve doğumlara bağlı dokularda gevşeme oluşabilir. Ayrıca kilo alma vermeler de doku kaybı ve sarkma yapabilir. Ancak bazı kadınlarda doğuştan itibaren yapısal olarak dudaklar daha gevşek ve uzun olabilir.

İç Dudak Sarkması Nelere Yol Açar?

Bazı kadınlar görsel olarak dudakların görüntüsünden rahatsız olabiliyor ve cinsellik sırasında kendilerini rahat hissetmediklerini ifade edebiliyor.

Bazen de cinsel ilişki ya da bisklete binme vb spor aktiviteleri sırasında fiziksel olarak gerilmeye bağlı ağrı ve acı duyduklarını ifade ediyorlar. Ayrıca bazı hastalarımız mayo,tayt gibi dar giysilerden genital bölgenin kıvrımlarının fark edildiğini düşünerek rahatsız olabiliyor.

Kimi hastalar tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar nedeniyle başvurabiliyor.

Bakirelerde Dış Dudak Sarkması

Hiç cinsel ilişkide bulunmamış ve doğum yapmamış kişilerde de doğuştan gelen yapı nedeniyle dudaklar sarkık, uzun ya da asimetrik görünümde olabilir. Bu durum hastayı rahatsız etmiyorsa, herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz.

Vajina Dış Dudak Sarkması Egzersizleri

Bazı hastalarımız kegel egzersizlerinin labium minus sarkması için uygun olup olmadığını soruyor. Bu egzersizler düzenli olarak yapıldığı zaman vajinayı daraltma ve sıkılaştırmada etkili olurlar. Prensipte vajinayı çevreleyen PC kasının belirli süre sıkılıp gevşetilmesi ile yapılırlar. Ancak bu egzersizlerin dudak sarkması için maalesef etkinlikleri bulunmaz.

Vajina Dış Dudak Sarkması Doğal Çözüm

Maalesef dudak sarkması için çözüm olabilecek, bilimsel olarak etkinliği ispatlanmış herhangi bir doğal ürün, krem ya da bitkisel içerik bulunmamaktadır.

Vajina Dış Dudak Küçültme Ameliyatı (Labioplasti)

Labioplasti ameliyatı ya da halk arasında sıklıkla bilinen adıyla vajina dış dudak estetiği ya da dış dudak sarkması ameliyatı sıklıkla labium minuslara yapılan cerrahi müdahaleye verilen isimdir.Genellikle genital bölge dış dudak ameliyatı sonrası hedeflenen, labium minusların, labium majusların arasından sarkmadığı, olabildiğince simetrik, derli toplu, dengeli ve doğal bir görünümdür.

Bu görüntüyü yakalayabilmek için bazen bütüncül bir yaklaşımla, klitoris üzerindeki fazla ve bazen asimetrik dokuların da çıkarılması gerekebilir. Ayrıca aşırı doku kaybı varsa, labium majuslara yağ enjeksiyonu ya da sentetik madde dolgusu (dış dudak dolgusu) tercihe bağlı olarak yapılabilmektedir. Bu işlem halk arasında dış dudak sıkılaştırma olarak da bilinmektedir.

Vajina Dış Dudak Sarkması Kaç Yaş Sınırı?

Genellikl e bazı istisnai durumlar hariç, tüm estetik müdahalelerde olduğu gibi, genital estetik girişimler için etik olarak hastanın 18 yaşını doldurmasını beklemek uygundur. Bu şekilde hem hasta fiziksel olarak gelişimini tamamlamış olur, hem de psikolojik olarak cerrahi isteyip istemediğine karar verebilecek olgunluğa ulaşmış olur.

Vajina Dış Dudak Sarkması Ameliyatı Olanlar

Vajina dış dudak sarkması ameliyatı olanların yorumları için web sayfamızdaki yorumlar kısmını ziyaret edebilirsiniz.

GENİTAL ESTETİK için RANDEVU TALEBİ ve FİYAT ÖĞRENME

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234