telefon+90312 219 22 33Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı

ANNELİK ESTETİĞİ (MOMMY MAKEOVER) ANKARA

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Ankara

Yaz Gelirken Mommy Makeover (Doğum sonrası Estetik-Annelik Estetiği)

Bebeğinizi sağlıkla kucağınız aldınız. Neredeyse 24 saatiniz bebekle geçiyor. Belki duş yapmak ve karnınızı doyurmak gibi temel ihtiyaçlar için bile vaktiniz yok.Bütün günü pijamayla saçınız başınız dağınık halde evde geçiriyorsunuz.

Arada bir duş sonrası gözünüz aynaya takılıyor ve bu görüntü sizi daha da mutsuz ediyor. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Sizin gibi hisseden bir çok anne var. Doğum yapmak, bebeğinizi emzirmek ve onunla sürekli vakit geçirmek çok keyifli olmakla beraber arada bir insanlıktan çıkmış gibi hissetmeniz ve eski rutininizi ve doğum öncesi bedeninizi özlemeniz de çok doğal.

Bunun için tabii ki öncelikle iyi beslenmek, bol su içmek ve kırkınız çıktıysa bir an önce düzenli spor yapmaya başlamak en doğrusu. Emzirirken gerek hormonlar nedeniyle canınız tatlı isterken, gerek çevreniz süt yapar diye bol kalorili ve şekerli gıdaları size yedirmeye çalışırken ne kadar zor olsa da, emzirmek bol kalori yaktığı için, sağlıklı beslenerek hızla doğum kilolarını vermeniz mümkün. Bunun için en doğrusu bir diyetisyenden yardım almak. Böylece sütünüz besleyici olacak, ancak siz de gereksiz kalori terine sağlıklı gıdalarla beslenmiş olacaksınız.

Bir yandan da düzenli yürüyüş, yüzme, yoga, pilates gibi egzersizlerle vücudunuz yavaş yavaş eski formuna kavuşabilir. Karın kaslarınızın eski sıkılığına kavuşması bir yıla kadar sürebilir. Basenlerinizin küçülüp eski dar kotlarınızı yeniden giyebilmeniz de yaklaşık 6-12 ay içinde gerçekleşecek bir hayal.

Ancak bazı bünyelerde genetik olarak bağ dokuların toparlanması zor olabiliyor. ’Ne yaparsam yapayım eski formuma kavuşamıyorum’ diyorsanız, farklı cerrahi müdahaleler den yararlanabilme şansınız var. Bu girişimlerle ilgili kısa bilgiye bu yazımızda yer vermek istedim. Bazı hastalarda tüm işlemler aynı anda yapılabilirken, bazılarında bir ya da birkaçına ihtiyaç duyulabilir. Bazı işlemler hastanede yatmayı gerektirirken, bazıları günübirliktir, yani hasta işlem sonrası dinlenmek için evine gidebilir.

Mommy make-over nedir?

Mommy make-over doğum sonrası vücutta oluşan sarkma, gevşeme, lokal yağlanma vb. değişiklikleri düzetmek için yapılan çeşitli cerrahi girişimlere verilen isimlidir. Tüm cerrahiler aynı anda yapılabileceği gibi, farklı zamanlarda da yapılabilir.

İdeal olarak doğum sonrası en az 6 ay bekleyip, ondan sonra işlemlere karar verilmesi önerilmektedir. Bu sürede hem dokular toparlanır, hem de diyet ve egzersizle kilo verilebilir.

Emziriyor olmak bu tür cerrahiler ya da verilecek anestezi için bir engel oluşturmaz.

Mommy make-over ameliyatları nelerdir?

Hastalardaki ihtiyaç durumuna göre yapılabilecek mommy make over ameliyatları aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

 • Liposuction,
 • Abdominoplasti,
 • Meme operasyonları (meme dikleştirme, meme küçültme ya da meme protezi),
 • Vajinoplasti,
 • Labioplasti.

Liposuction (Yağ Alma)

Yağ alma işlemi vücudun hemen her bölgesi için uygulanabilen bir işlemdir. Ancak sıklıkla sırt, bel, kalça, karın, bacak bölgelerine uygulanıyor. İhtiyaca göre aynı anda bir ya da birden çok bölgeye uygulanabilir. Özellikle de kilo verdikten sonra bölgesel olarak yağlanması devam eden hastalar için uygundur.

Belirgin cilt sarkması ve cilt fazlalığı yoksa tercih ediliyor. Bazı hastalar mons pubis (Venüs tepesi)ya da labium majus (dış dudaklar) bölgesindeki yağlanma için de liposuction işlemi talebiyle başvurabiliyor.

Çoğunlukla günübirlik ve lokal anestezi altında gerçekleştirlebilen bir işlemdir. Ancak hastalar arzu ederse anestezi hekimi tarafından sedasyon da uygulanabiliyor.

Çoğunlukla işlem sonrası bir süre sıkı korseler kullanılması öneriliyor.

Abdominoplasti (Karın Germe Operasyonu)

Doğum kilolarını vermiş olmanıza rağmen karın bölgesinde sarkma, ciltte gevşeme çok belirginse karın germe operasyonu tercih ediliyor.

Gebelik sürecinde rahimle beraber karın büyürken karın kasları gevşeyebilir ve karın kasları orta hatttan ayrılabilir (diastasis rekti).

Hastanede yatmayı gerektiren bir işlemdir. Genel anestezi altında cilttten ve cilt altından fazla olan yağlı doku cerrahi kesi ile çıkarılır. Karın kasları sıkılaştırılıp toparlanır. Daha sonra estetik dikişler ile cilt kapatılır. İyileşme sürecinde dinlenmek önemlidir. Ameliyat sonrası hastaların bir süre korse kullanması önerilir.

Özellikle de ciltte belirgin sarkması olan hastalar için yağ aldırma yöntemine göre daha avantajlıdır.

Mastopeksi (Meme Dikleştirme)

Meme toparlama ameliyatı olarak da biliniyor. Emzirme dönemi sonrası bazı hastalar göğüslerindeki sarkmadan rahatsız oluyor ve toparlanmasına ihtiyaç duyabiliyor.

Bu işlem de günübirlik olarak uygulanabilir yani hasta operasyon sonrası aynı gün evine gidebilir. Sedasyonla ya da sedasyonsuz lokal anestezi altında uygulanabilen bir cerrahi işlemdir. Bir kısım memecildi çıkarılır ve ve meme ucu nun (areola) yeri değiştirilir. Sonuçta göğüsler emzirme öncesi sıkı ve dik formuna kavuşabilir.Bu işlem meme protezi gerektirmeyen nisbeten daha doğal bir çözümdür.

Meme hacminde azalma olan hastalar meme dikleştirme ameliyatı sırasında, meme protezi yerleştirilmesini de tercih edebilir.

İdeal olarak emzirme bittikten bir yıl sonra yapılması önerilir. Gerek hormonların emzirme öncesi normale dönmesi, gerekse göğüslerin toparlanması için bu süreyi beklemek idealdir.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma Operasyonu)

Hem vajinal doğum hem de sezeryanla doğum yapmış olan hastalar için gerekli olabilmektedir. Gebelik sürecinde büyümüş olan rahim nedeniyle pelvik tabanda oluşan baskı ve zayıflama, vajinal doğumla daha da artarak:

 • Pelvik organlarda sarkma, vajinadan mesane, rahim ve rektumun sarkması,
 • Vajinada genişleme ve gevşeme,
 • İdrar kaçırma,
 • Gaz ve gayta kaçırma,
 • Cinsel ilişkide yaşanan sıkıntılara yol açabilir.

Bu tür problemleri olan hastalarda vajinayı toparlama ve sıkılaştırma için cerrahi müdahale yapılabilir. Genellikle günübirlik yapılabilen cerrahi bir işlemdir. Yani hasta işlem sonrası aynı gün evine gidebilmektedir.Sedasyon eşliğinde lokal anestezi altında yapılması tercih edilir.

Labioplasti

Bazı hastalarda doğuştan bazı hastalarda ise gebelik ve doğumdaki hormonal değişikliklere bağlı olarak iç dudaklarda gevşeme ve sarkma olabilmektedir.

Bu durum gerek estetik olarak gerekse fonksiyonel olarak gerilme, ağrı vb. rahatsızlıklar yaratabilir. Genelde hastaların başvurma şikayetleri:

 • Cinsel ilişki ya da fizisel aktiviteler sırasında labiumlarda gerilme ve ağrı,
 • Dar giysi ya da mayolardan labiumların fark edilmesi,
 • Labium görüntüsü nedeniyle cinsellikten kaçınma,
 • Tekaralayan vajinal enfeksiyonlar şeklindedir.

Cerrahi yöntemle labiumlar simetrik hale getirilip küçültülebilir. Genellikle günübirlik olarak yapılabilen cerrahi bir işlemdir. İşlem sedasyon eşliğinde lokal anestezi altında uygulanabilir.

Mommy Make-Over Ameliyatı Fiyatları

Mommy make over ameliyatı fiyatları yapılacak ameliyatların hangisi ya da hangileri olduğuna, yapılacak hastaneye göre değişiklik göstermektedir.

Labioplasti ve vajinoplasti operasyonu konusunda detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için bize kliniğimizin telefonlarından ulaşabilirsiniz.

Annelik Estetiği Yaptıranlar

Annelik estetiği ile ilgili vajinoplasti ve labioplasti ameliyatı yaptırmış olan hastalarımızın yorumları için sayfamızdaki hasta yorumları bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

GENİTAL ESTETİK için RANDEVU TALEBİ ve FİYAT ÖĞRENME

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselJinekoloji, Genital Estetik, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234